Αν και η αμυντική της υπόσταση στην ρακέτα μόνο θετική δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μέχρι και το ημίχρονο, όταν ήδη είχε επιτρέψει 40 πόντους στον αντίπαλό της μαζί με 8 επιθετικά ριμπάουντ και ακόμα 7 ταξίδια στη γραμμή των βολών, η Zalgiris Kaunas σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και έφτασε δίκαια και καθαρά στη νίκη με 95-80 κάνοντας το 2-1 στη σειρά των Τελικών του πρωταθλήματος Λιθουανίας.

Το δίδυμο των Ulanovas και Brazdeikis με 31 κοινούς πόντους αλλά και 7-11 τρίποντα μέχρι και το 35ο λεπτό ήταν αυτοί που πήραν στις πλάτες τους την ομάδα τους, με τον Taylor να τα κάνει όλα την ίδια στιγμή στο παρκέ με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ αλλά και 9 ασίστ -έχοντας συμμετοχή στα 12 από τα 26 καλάθια των γηπεδούχων μέχρι και το 36ο λεπτό.

Από την άλλη μεριά, ο μεν Foster είχε 13 πόντους με μόλις 7 σουτ και 10 βολές, ενώ από την άλλη μεριά ο McCollum έμεινε χαμηλά με 7 πόντους και 4 σου σε 12 λεπτά παρουσίας. Κουπί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα για την Rytas, που πλέον θέλει το 2/2 απαραίτητα για να κλέψει το πρωτάθλημα, τράβηξαν οι Fridriksson και Echenique με 13 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 27-22, 47-42, 74-58, 95-80