Αν και τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, η Zalgiris Kaunas ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη κάθε σπιθαμή της ανωτερότητας του ρόστερ της κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Rytas με 108-93 στον πρώτο τελικό στο πρωτάθλημα Λιθουανίας.

Οι Βutkevicius, Dimsa, Lekavicius, Cavanaugh και Ulanovas ήταν οι κύριοι εκφραστές της επιθετικής εξαίσιας βραδιάς της ευρωλιγκάτης Zalgiris και με 70+ κοινούς πόντους έσπρωξαν την ομάδα τους σε ένα τρομερό δεύτερο μέρος της τάξης του 55-39 μέχρι και το 36ο λεπτό -διάστημα κατά το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν… φωτιά με 59% σε 27 σουτ εντός πεδιάς.

Για τους φιλοξενούμενους, ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού Foster βγήκε μπροστά περισσότερο από τον καθένα μετρώντας 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ έγραψε επίσης και 5-10 τρίποντα.