Πρωταθλήτρια Γαλλίας η Monaco για πρώτη φορά στην ιστορία της! Οι Μονεγάσκοι λύγισαν για τρίτη φορά στους Τελικούς του LNB την Boulogne Levallois του Victor Wembanyama, αυτή τη φορά με 92-85 εκτός έδρας, με αποτέλεσμα να στεφθούν πρωταθλητές!

Εκμεταλλευόμενη την εμπειρία της, η Monaco κατάφερε να ξεπεράσει τις σημαντικές αποστάσεις των γηπεδούχων και χάρις σε μια μεγάλη 4η περίοδο ισοφάρισε το ματς σε 85-85 χάρις σε ένα ηχηρό 15-22 επί μέρους σκορ.

Μάλιστα, με ένα μεγάλο τρίποντο του Loyd θα έπαιρνε και κεφάλι στον πίνακα του σκορ με 85-88 με σχεδόν ένα λεπτό για το φινάλε στο παρκέ του Ρολάντ Γκαρός και να στεφθεί πρωταθλήτρια Γαλλίας!

To δίδυμο των Loyd και Blossomgame ήταν τρομερό για τους φιλοξενούμενους σκοράροντας 44 κοινούς πόντους μαζί με οκτώ ριμπάουντ, με τους δύο Αμερικανούς να παίζουν και για τον εξαιρετικά άστοχο James που κόλλησε στα 1-7 σουτ και τα 0-3 τρίποντα. Από την άλλη μεριά, ο Wembanyama πλησίασε άλλο ένα νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ οι Thomas και Jones μέτρησαν από 20 και 16 πόντους αλλά δεν έφταναν για την ομάδα τους…

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 53-45, 70-63, 85-92