Οι έδρες αποδεικνύονται μία απλή λεπτομέρεια στην ημιτελική σειρά μεταξύ της Lokomotiv Kuban και της UNICS Kazan. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε ξανά την “Loko” στο γήπεδό της, αυτή τη φορά με 79-69, κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά. Πλέον, θα έχει δύο ευκαιρίες στο γήπεδό της, προκειμένου να… καθαρίσει τη μπουγάδα και να προκριθεί στους Τελικούς της VTB League.

Οι Jamar Smith (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Okaro White (16 πόντοι), John Holland (12 πόντοι), Artem Klimenko (10 πόντοι) οδήγησαν στο σπουδαίο “διπλό” την UNICS. Η ομάδα του Πρίφτη είχε το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε 15 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, έναντι μόλις δύο των γηπεδούχων.

Οι Mindaugas Kuzminskas (20 πόντοι), Drew Gordon (12 πόντοι), Kevin Hervey (12 πόντοι) και Nigel Williams-Goss (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Lokomotiv, η οποία έκλεισε το 1ο ημίχρονο με το προβάδισμα (44-42), αλλά πέτυχε μόνο 25 πόντους από εκεί και πέρα. Απόρροια αυτού ήταν να μείνει πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στο 28’ (51-62) και να κυνηγήσει την UNICS μέχρι τέλους.

Η “Loko” κατόρθωσε να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (65-67), στη συνέχεια όμως οι Smith, White πήραν στις πλάτες τους την ομάδα του Καζάν, εκτόξευσαν εκ νέου τη διαφορά στο +8 (65-73).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-42, 57-65, 69-79