Συναρπαστικό παιχνίδι είχαμε στον πρώτο ημιτελικό της σειράς μεταξύ Lokomotiv Kuban και Unics Kazan με τους παίχτες της Unics να είναι οι τελικοί νικητές μετά την παράταση με σκορ 87-98.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ως εκ τούτου είχε για μεγάλο χρονικό διάστημα διψήφιες διαφορές με τις οποίες συνέχισε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια στο +14 (32-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους παίχτες της Unics να έχουν τον έλεγχο και να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο με την διαφορά στο +15 (54-69). Στην τέταρτη περίοδο όμως όλα άλλαξαν με την Lokomotiv να δέχεται μολις 10 πόντους να σκοράρει 25 και πιο συγκεκριμένα με ένα τρομερό σερί της τάξης του 13-0 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα έκανε το 66-79, 79-79 και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί όμως έδειξε να ξεμένει από λύσεις και “βενζίνη” στο ντεπόζιτο και έτσι η Unics πήρε την νίκη με και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Brown, Smith και White με 19, 19 και 17 πόντους αντίστοιχα