Η Μaccabi Tel Aviv επικράτησε εντός έδρας της Galil Gilboa με 73-67 στον τρίτο τελικό του  Ισραήλ. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου  κατέκτησε για μία ακόμα σεζόν το εγχώριο πρωτάθλημα, ολοκληρώνοντας με ιδανικό τρόπο την σεζόν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα. Έτσι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-15, εξασφαλίζοντας ένα μικρό προβάδισμα.

Η Μaccabi Tel Aviv κέρδισε το επιμέρους σκορ και στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην τελευταία περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 14 πόντους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, με το τελικό 73-67 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Scottie Wilbekin, o oποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους  (1/3 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 5/8 βολές). Παράλληλα μοίρασε 2 ασίστ, πραγματοποίησε 3 κλεψίματα και μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 28:06. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Jones και Caloiaro, οι οποίοι σημείωσαν αμφότεροι από δέκα πόντους.

Στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Gershon και Ziv με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 18-14, 19-18, 12-20