Με τον Loyd να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της, η Monaco κέρδισε μάλλον εύκολα την Maccabi με 86-74, ισοφάρισε στο 1-1 τη μεταξύ τους σειρά και πλέον καλείται να κλέψει τουλάχιστον ένα ματς στο Τελ Αβίβ αν θέλει να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στο Final Four του Κάουνας.

Ακόμα και αν ο James τα… έσπασε επιθετικά με μόλις 6 πόντους με 10 επιθέσεις μέχρι και τα μέσα της 4ης περιόδου, η Monaco αντίκρισε στο πρόσωπο του Loyd τον απόλυτο ηγέτη της για τη σημερινή ημέρα και με τον Αμερικανό να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο γράφοντας 27 πόντους με 5-5 δίποντα, 4-8 τρίποντα και 5-5 βολές μέχρι και το 34′ κατάφερε στο δεύτερο μέρος να κάνει αυτή κουμάντο στον πίνακα του σκορ.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ξεπέρασαν το σύντομα την τραγική τους εκκίνηση στη βραδιά, όταν βρέθηκαν πίσω με 11-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, επιστρέφοντας με σούπερ άμυνες και λογικές επιθέσεις στο ντέρμπι άμεσα (18-13 στο 7′, 24-23 στο 12′, 33-32 στο 16′, 42-37 στο 18′), οι Γάλλοι βρήκαν το χέρι τους στην 3η περίοδο και με 42% εντός πεδιάς σε 19 σουτ, 40% από την περίμετρο σε 10 τρίποντα αλλά και σούπερ άμυνα (31% εντός πεδιάς, 20% τρίποντο, 4 λάθη, 13 πόντους σε 20 κατοχές σε αυτό το διάστημα η Maccabi) κατόρθωσε να ξεφύγει ξανά (60-51 στο 27′, 67-54 στο 30′, 73-56 στο 33′, 78-62 στο 35′) και να ισοφαρίσει εν τέλει τη σειρά στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-41, 67-54, 86-74

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.