H Monaco άντεξε στο Πο. Οι Μονεγάσκοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο 2ο ημίχρονο, εντούτοις επικράτησαν δια πυρός και σιδήρου της Orthez με 85-83 και με 3-1 νίκες προκρίθηκαν στους Τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος, εκεί όπου περιμένει η έτερη ομάδα της EuroLeague, η Villeurbanne.

O Mike James (21 πόντοι), ο Will Thomas (16 πόντοι) και οι Donta Hall (12 πόντοι), Leo Westermann (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Monaco, η οποίο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 14’ (32-34) και πήρε σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα από εκεί και πέρα. Η Monaco πάτησε το γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και με 10 σερί πόντους ξέφυγε με 40-53 στο 23’, μία διαφορά που έφτασε ακόμα και το +18 στο 27’ (45-63)

Κι όμως, η Orthez δεν είχε “τελειώσει” ακόμα.

Με μπροστάρη τον απίθανο κοντό σούπερ σταρ της, τον Brandon Jefferson (34 πόντοι, 7/16 τρίποντα), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 10-0 στα μέσα της 4ης περιόδου (71-77 στο 35’) και να ροκανίσουν τη διαφορά δύο φορές μέχρι τους δύο πόντους (81-83 στο 1’05’’ πριν από το τέλος και 83-85 στα 30’’), απειλώντας ευθέως τους Μονεγάσκους.

Η Orthez έβγαλε μάλιστα και την άμυνα στην επόμενη επίθεση (παράβαση 24’’ από τη Monaco) και είχε μία τελευταία ευκαιρία να “κλέψει” το ματς. Το μακρινό τρίποντο του Jefferson προσέκρουσε όμως στη στεφάνη και η Monaco απέφυγε το… έμφραγμα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 40-45, 55-68, 83-85