Έστω και δύσκολα, η Khimki επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 29 ημέρες και συγκεκριμένα μετά το “διπλό” επί της Lokomotiv στις 3 Ιανουαρίου. Η ομάδα του Andrey Maltsev επικράτησε εκτός έδρας της Parma με 72-69 για τη VTB League και… έσπασε επιτέλους το ρόδι μετά την αλλαγή προπονητή και την αντικατάσταση του Rimas Kurtinaitis.

Αυτή ήταν η 3η νίκη στους τελευταίους 4 αγώνες στη VTB League για την Khimki (6-6), η οποία είχε το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό στο Περμ (με εξαίρεση τρεις περιπτώσεις που οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ), αλλά τα… χρειάστηκε στο φινάλε, όταν η Parma πλησίασε στον έναν πόντο (69-70) με 52,3’’ να απομένουν.

Στην επόμενη κατοχή ο Mickey υπέπεσε σε λάθος, μάλιστα, αλλά το ίδιο έκαναν και οι γηπεδούχοι στις επόμενες δύο επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα 2/4 βολές του McCollum να “γράψουν” το τελικό 69-72. Η Parma είχε άλλη μία ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά τόσο το τρίποντο του Juskevicius, όσο και αυτό του Savovic στα 7,2’’ που απέμεναν, δεν βρήκαν στόχο.

Ελλείψει του Shved (αλλά και των Timma, Booker, Karasev, Jovic), o Erick McCollum πέτυχε 20 πόντους και μαζί με τον Jordan Mickey (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Khimki, ενώ οι Savovic (16 πόντοι), Juskevicius (13 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Parma (5-8), η οποία αν και σούταρε πολύ καλύτερα (46,9% έναντι 36,4% της Khimki), ηττήθηκε για 5η φορά στα τελευταία 6 παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-41, 53-62, 69-72