Από τη στιγμή που η Zenit υλοποίησε και τους δύο πρωταρχικούς στόχους της, να τερματίσει 1η στην κανονική περίοδο της VTB League και να προκριθεί στα Playoffs της EuroLeague, δεν “καιγόταν” στο Περμ. Άλλο που… δεν ήθελε λοιπόν η Parma, η οποία εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη κινήτρου και τις απουσίες των Javi Pascual, Mateusz Ponitka, Kevin Pangos και νίκησε τη Zenit 78-76 σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 14η αγωνιστική της VTB League.

Η συγκεκριμένη νίκη πέραν του ότι ουσιαστικά βάζει την Parma (10-12) στα playoffs (για να μείνει εκτός οκτάδας, θα πρέπει να κάνει δύο ήττες, η Avtodor 2-0 και να νικήσει την Parma με +24 μέσα στο Περμ), έχει και ιστορική σημασία, καθώς είναι η πρώτη εντός έδρας επί της Zenit στη VTB League και μόλις η 2η σε 10 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι Adas Juskevicius (11 πόντοι), Boris Savovic (11 πόντοι) και Marcel Ponitka (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν από νωρίς με 9-2 και δημιούργησαν διψήφια διαφορά στο 6’ (20-9). Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης μπήκε στο παιχνίδι στη 2η περίοδο, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 17’ (41-43) και στο 22’ ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (45-54). Πολύ γρήγορα, πάντως, το παιχνίδι άλλαξε ξανά. Η Parma ανέκτησε το προβάδισμα στο 27’ (59-58) και το διατήρησε μέχρι τέλους.

Το φινάλε ήταν συναρπαστικό. Με το σκορ 77-76 και 47,4’’ να απομένουν, η Zenit έχασε τέσσερις ευκαιρίες να “κλέψει” το ματς, καθώς έχασε ένα δίποντο (στο 77-76) και τρία διαδοχικά τρίποντα, με τον Juskecicius να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 1/2 βολές 21,6’’ πριν από τη λήξη.

Οι Billy Barron (17 πόντοι), Andrey Zubkov (13 πόντοι) και Tarik Black (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Zenit (19-4), που είδε ένα σερί 4 νικών να λαμβάνει τέλος και ηττήθηκε μόλις για 3η φορά σε 11 εκτός έδρας αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 45-49, 64-62, 78-76