Σε ένα απόλυτα χορταστικό ματς με πολλές εναλλαγές στον πίνακα του σκορ αλλά και στο επίπεδο των συγκινήσεων, το Περιστέρι κατόρθωσε να υπερασπιστεί την έδρα του κόντρα στη Dijon και κερδίζοντας τους Γάλλους με 92-88 στην παράταση να ισοφαρίσει τη μεταξύ τους σειρά στο 1-1 -πηγαίνοντας πλέον για το Game 3 στη Γαλλία την ερχόμενη βδομάδα έτοιμο για όλα!

Ακόμα και αν μετά από ένα κλειστό πρώτο εξάλεπτο (4-6 στο 4′, 10-8 στο 6′) η γαλλική ομάδα πήρε φόρα και έφτασε ακόμα και στο +13 (12-25 στο 12′) χάρις σε ένα 0-14 σερί, η αρμάδα του Βασίλη Σπανούλη έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Francisco (12 πόντοι, 3 ασίστ) και Αγραβάνη (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ κατάφερε πολύ σύντομα να επιστρέψει και πάλι στο ματς σκοράροντας 20 πόντους μέσα στα επόμενα επτά λεπτά!

Έτσι, χάρις σε μια 2η περίοδο που ήταν ολότελα καλύτερη από την αρχική επιθετικά (+28% εντός πεδιάς, +44% τρίποντα, +1 ασίστ), το Περιστέρι απάντησε στα μεγάλα προβαδίσματα της Dijon και έδειχνε ικανό να χτυπήσει στα ίσα την πρόκρισης.

Ολική ανατροπή στην 3η περίοδο! Το Περιστέρι πήρε… φωτιά με 10-20 σουτ εντός πεδιάς αλλά και με 5-10 τρίποντα βάζοντας, την ίδια στιγμή και πολλαπλές φιγούρες στην εξίσωση, και όχι απλά συνέχισε να κοιτάει στα μάτια την 4η τη τάξει ομάδα του LNB (52-52 στο 26′) αλλά και να περνάει ακόμα και με 7 πόντους μπροστά (61-54 στο 28′) με τρίποντη… βόμβα του Κασελάκη! Ακόμα και αν οι Γάλλοι έβγαλαν τη δική τους αντίδραση στη συνέχεια προσπαθώντας να καθαρίσουν την πρόκριση από την Αθήνα, οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά μέχρι και το 30ο λεπτό μπροστά στο σκορ!

Το παιχνίδι έκτοτε θα πήγαινε πόντο πόντο, με το Περιστέρι πάντως να είναι έστω και οριακά μπροστά μέχρι και το 37′ (73-72), πριν δηλαδή ο Brembly από κοντά γράψει το 73-74. Άμεσα όμως, ο Juiston επανέφερε την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ για τους οικοδεσπότες (75-74) μόλις δύο λεπτά πριν από το τέλος -λίγο πριν ο Denmon με ένα μεγάλο τρίποντο γράψει το 78-74 1.5 λεπτό πριν το φινάλε και θέσεις τις βάσεις για μια τεραστίων διαστάσεων νίκη για τα ελληνικά χρώματα!

Η Dijon δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει προφανώς και θα έφτανε ακόμα και στην ισοφάριση αν ο Alingue δε σπαταλούσε ένα ζευγάρι βολών 51” πριν το τέλος -με τον Denmon να απαντάει με 2-2 δικές του στην επόμενη φάση 34” πριν το τέλος και κάνοντας το 80-76 έφερε με το Περιστέρι να είναι πια πολύ κοντά στη νίκη!

Ο Juiston όμως ήταν απρόσεκτος στη συνέχεια, με τον McDuffie αρχικά να κερδίζει και στη συνέχεια να ευστοχεί σε 3-3 βολές για το 80-79 με 29” στο ρολόι! Το ματς έγινε άμεσα ροντέο, με τον Μωραϊτη αρχικά να χάνει τη δεύτερη από τις δύο βολές του, την Dijon να τρέχει γρήγορα στο ανοιχτό γήπεδο και σε δύο χρόνους να ισοφαρίζει σε 81-81 με καλάθι του Ware από κοντά!
Σαν να μην έφτανε αυτό, το Περιστέρι δεν κατάφερε να βάλει καν τη μπάλα στο παρκέ μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Σπανούλης, αλλά ευτυχώς ο Hrovat στην εκπνοή δεν κατάφερε να βρει στόχο -με το ματς να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτό σχεδόν από το πουθενά…

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ πιο δυναμικά και με τον Bilan να ευστοχεί δις από τη γραμμή των βολών ξέφυγε ακόμα και με 88-85 μόλις με δύο λεπτά στο ρολόι, πριν ο ασταμάτητος τελευταία Ware με ένα floater γράψει το 88-87 στην αμέσως επόμενη φάση -αλλά και να ισοφαρίζει λίγες στιγμές αργότερα με 1-2 βολές σε 88-88.

Ο Bilan έφερε και πάλι το Περιστέρι μπροστά με 1-2 δικές του βολές, με τον Holston να σπαταλάει μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για το γαλλικό προσπέρασμα -με το 89-88 να παραμένει και τη μπάλα να περνάει στα χέρια των γηπεδούχων. Μέχρι τέλους, όντας απόλυτα αποτελεσματικό στις βολές που του έτυχαν, το Περιστέρι επικύρωσε μια τεράστια νίκη κόντρα σε μια καταξιωμένη ομάδα στο BCL τα τελευταία χρόνια!

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81
Η παράταση: 92-88

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.