Όταν ο Ερυθρός Αστέρας έπαιξε άμυνα, η MEGA Soccerbet απλά δεν είχε τύχη. Η ομάδα του Dejan Radonjic κράτησε τη νεανική MEGA στους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 73-60 στον τελικό του Κυπέλλου Σερβίας.

Τρεις παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, ο Johnny O’Bryant (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Dejan Davidovac (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Marco Jagodic Kuridza (8 πόντοι, 11 ριμπάουντ) έκαναν τη διαφορά υπέρ του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (41-25 τα ριμπάουντ), πέτυχε 20 πόντους παραπάνω από δεύτερες ευκαιρίες (22-2) και κατέκτησε τον 7ο τίτλο του και πρώτο μετά το 2017.

Οι Filip Petrusev (21 πόντοι, 8/12 σουτ, 6 ριμπάουντ) και Marco Simonovic (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από πλευράς MEGA Soccerbet, η οποία προηγήθηκε 12-2 στο 4’ και είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη δεύτερη περίοδο, αλλά “κόλλησε” επιθετικά μετά την ανάπαυλα. Η ομάδα του Vlada Jovanovic είχε 7/26 σουτ στο 2ο ημίχρονο

Στο 24’ ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 40-43 για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο κατόρθωσε να χτίσει μία διψήφια διαφορά, που έφτασε μέχρι και το +13 στο 35’ (52-65).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-36, 48-55, 60-73