Μεγαλειώδης παράσταση της Partizan στη Μαδρίτη, με την ομάδα του Zeljko Obradovic να κερδίζει ξανά την Real μετά το επικό προ ημερών μπάζερ μπίτερ του Punter στο Game 1 -αυτή τη φορά με 95-80 σε ένα ματς που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ- κάνοντας το 2-0 στη σειρά, η οποία μεταφέρεται πια στο Βελιγράδι!

Από τις απαρχές κιόλας της αναμέτρησης (7-16 στο 6′, 17-24 στο 9′) μέχρι τα μέσα του πρώτου μέρους (28-35 στο 15′, 30-40 στο 16′) αλλά και το μεγαλύτερο διάστημα της 3ης περιόδου (43-53 στο 23′, 52-62 στο 26′), η ομάδα του Obradovic ήταν εκείνη που έκανε ό,τι ήθελε σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και έχοντας σε τρομερή μέρα πολλούς παίκτες και την τριάδα των Exum, Nunnally και Punter να ξεχωρίζει με 35 από τους πρώτους της 62 πόντους έδειχνε ικανή να κλέψει κι άλλο ματς στη Μαδρίτη κόντρα σε μια Real που εν τη απουσία του Tavares δεν προστάτευε καθόλου το ζωγραφιστό της (59% σε 22 δίποντα, 11 κερδισμένα φάουλ για βολές, 5 επιθετικά ριμπάουντ σε 20 χαμένα σουτ οι Σέρβοι μέχρι και το 27′).

Ακόμα και οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια κάποια αντίδραση κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή μετά από πολλή ώρα (56-64 στο 28′), οι Σέρβοι με ένα τρομερό επί μέρους σκορ της τάξης του 6-15 έφτασαν ακόμα και στο +17 (62-79 στο 32′) στα επόμενα τέσσερα λεπτά -έγινε και 64-81 στο 33′- δείχνοντας πως πολύ δύσκολα θα έχασαν μέσα από τα χέρια τους το 0-2 στην εν λόγω σειρά. Κάτι τέτοιο δεν άργησε να επιβεβαιωθεί, με την Partizan να συνεχίσει να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο, να ξεπερνάει ακόμα και το φράγμα των 20 πόντων στο προβάδισμά της και να κερδίζει ξανά τη Βασίλισσα σε ένα επεισοδιακό στο τέλος του ματς που εν τέλει διεκόπη στο 38ο λεπτό, όπου οι παίκτες των δύο αντιπάλων πιάστηκαν στα χέρια μετά από ένα πολύ σκληρό φάουλ του Llull στον Punter.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 37-51, 62-75, 80-95

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.