Σε ένα ματς στο οποίο έβλεπε την πλάτη της αντιπάλου του επί 30 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα και ο ίδιος είχε το προβάδισμα μόλις για 4’17’’, ο Ηρακλής ήταν εν τέλει ο θριαμβευτής. Ο “γηραιός” κατέβαλε τη Reggio Emilia με 78-74, διπλασίασε τις νίκες του στον 1ο όμιλο του FIBA Europe Cup και βρίσκεται πια κοντά στην πρόκριση στους “16”.

Τι χρειάζεται πλέον ο Ηρακλής, προκειμένου να προκριθεί στη 2η φάση της διοργάνωσης; Να μην ηττηθεί με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους το μεσημέρι της Παρασκευής (29/1, 13:00) από την βελγική Mons. Με νίκη ή ήττα μέχρι ΚΑΙ επτά πόντους διαφορά, θα προκριθεί αυτομάτως (ως 1ος ή 2ος, ανάλογα με το αποτέλεσμα) στους “16”.

Ο Olivier Hanlan (18 πόντοι, 8/13 σουτ) δεν ήταν μόνο ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή (2-0). Ήταν και αυτός που “μίλησε” στο φινάλε, με το γκολ-φάουλ που έκανε το σκορ 72-73 με 1’31’’ να απομένουν για τη λήξη, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 2-11 για τον Ηρακλή. Εξαιρετικός ήταν και ο Βασίλης Καββαδάς (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ταπες), ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, βοηθώντας τους “κυανόλευκους” να κερδίσουν τις μάχες των ριμπάουντ (26-31) και να βάλουν 42 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες -έναντι 30 της ιταλικής ομάδας.

Καθοριστικός στο φινάλε ήταν επίσης ο Obinna Enechionyia, ο οποίος έβαλε ψύχραιμα και τις τέσσερις βολές που εκτέλεσε, διασφαλίζοντας τη νίκη. Μία νίκη που έμοιαζε να… κουνάει μαντήλι στο σημείο που η Reggio Emilia προηγήθηκε με 70-62 στο 34’, έχοντας έτοιμη την απάντηση κάθε φορά που ο Ηρακλής προσπαθούσε να μπει στο ματς. Άλλωστε, με τους Joshua Bostic (23 πόντοι), Brandon Taylor (15 πόντο) και Leonardo Candi (14 πόντοι) μπροστάρηδες, η Reggio Emilia (1-1) ήταν αυτή που έλεγχε απόλυτα το ματς.

Μετά το άκρως ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα ξέφυγε πρώτη στο σκορ με 29-23 στο 15’ χάρις σε ένα σερί 7-0, μία διαφορά πάντως που δεν διευρύνθηκε πολύ παραπάνω (36-29 στο 16’). Ο Ηρακλής ισοφάρισε έπειτα από ώρα το σκορ στο 23’ (48-48), αλλά η ιταλική ομάδα ξέφυγε εκ νέου, με τη μέγιστη διαφορά στο ματς, μάλιστα, στο 28’ (62-52). Η ομάδα του Antimo Martino είχε διαφορά ασφαλείας μέχρι το 34’ (70-62), σε εκείνο το σημείο όμως άρχισε η κυανόλευκη επιστροφή. Ο Ηρακλής έκλεισε το παιχνίδι με επιμέρους 16-4 στα τελευταία έξι λεπτά και πήρε… τη μπουκιά από το στόμα των Ιταλών.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 46-38, 64-58, 74-78

REGGIO EMILIA (Martino): Sutton 5, Koponen 9 (3), Bostic 23 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/8 βολές), Candi 14 (2), Baldi Rossi 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Taylor 15 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Giannini, Bonacini, Rassoul Diouf 2, Kyzlink.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Enechionyia 8, Suggs 8, Σχίζας 2, Καββαδάς 17 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες, 5 λάθη), Τσαϊρέλης 3, Bowlin 9 (3), Βεργίνης 4, Hanlan 18 (8/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκιουζέλης, Hatcher 9 (2).

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΗ Η MONS

Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου η Mons νίκησε εύκολα την Kormend 83-66, βασιζόμενη κυρίως στους Skylar Spencer (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Jabril Durham (16 πόντοι, 8 ασίστ), Arik Smith (16 πόντοι) και Ajdin Penava (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Η βελγική ομάδα υπέπεσε σε 20 λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-19 στο 9’, ωστόσο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με ένα επιμέρους 25-5 στη δεύτερη περίοδο, δημιουργώντας διαφορά 13 πόντων στο 18’ (37-24).

Η Mons κυριάρχησε στα ριμπάουντ (33-19) σούταρε καλά (18/30 δίποντα, 9/18 τρίποντα) ξέφυγε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο (65-43 στο 29’) και έφτασε δίχως προβλήματα στη νίκη, η οποία την κρατά ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.