Με ακόμα μία ήττα ολοκληρώθηκε η πορεία της Εθνικής ομάδας της Κύπρου στη φάση των προ-προκριματικών για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2025, με την Ρουμανία να κάμπτει την αντίστασή της δίχως να ιδρώσει ιδιαίτερα με 75-50 για την 6η και τελευταία αγωνιστική στον 6ο όμιλο.

Η κακή βραδιά φάνηκε ήδη από την 1η περίοδο για τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις (24-11 στο 10′), ενώ πάρα τις προσπάθειές τους να τις καλύψουν άμεσα δεν κατάφεραν πάρα να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο μέχρι και τους 5 πόντους στα μέσα της 2ης περιόδου (29-24) -με το σκορ του πρώτου μέρους πάντως να επανέρχεται κοντά σε διψήφια τιμή (40-31 στο 20′).

Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Κύπρο, η οποία σιγά σιγά άρχισε να υποκύπτει ακόμα πιο πολύ στις ορέξεις των γηπεδούχων, που ξέφυγαν ξανά στον πίνακα του σκορ (46-34 στο 23′, 51-35 στο 26′, 58-37 στο 29′) καθαρίζοντας με συνοπτικές διαδικασίες το ματς…

Τα Δεκάλεπτα: 24-11, 40-31, 58-37, 75-50

Κύπρος (Λιβαδιώτης): Χριστοδούλου 2, Μιχαήλ 5 (1), Πασιαλή 5, Στυλιανού 12 (3), Τίγκας 5, Γιουνγκ 3 (1), Κουμης, Λοϊζίδης 2, Μαντοβάνη 3, Μουόσα, Σιμιτζής 13 (3), Γιανναράς.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.