Η Rytas Vilnius δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα με τη Lietkabelis (85-63) και έφτασε εύκολα στο 2-1.

Το παιχνίδι είχε τους καλύτερους οιωνούς απ’ την αρχή μέχρι το τέλος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι φρόντισαν να ξεφύγουν από νωρίς. Με τη Lietkabelis να μη μπορεί ν’ ακολουθήσει το ρυθμό της Rytas, η ομάδα του Giedrius Zibenas βρέθηκε απ’ το 1ο ημίχρονο μπροστά με 26 πόντους διαφορά (46-20), δείχνοντας αποφασισμένοι για τη νίκη και το 2-1. Αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση ούτε στην 3η περίοδο (67-45 έληξε), η 4η περίοδος εξελίχθηκε ουσιαστικά σε τυπικής διαδικασίας, με τους γηπεδούχου τελικά να επικρατούν και να απέχουν 2 νίκες απ’ την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τέσσερις διψήφιους είχαν οι πρωτευουσιάνοι, με τον Radzevicius να είναι ο 1ος σκόρερ με 14 πόντους. Girdziunas (12 πόντοι), Kariniauskas (11 πόντοι) και Smith (10 πόντοι) οι άλλοι τρεις διψήφιοι, με τον τελευταίο να βοηθάει πολύ στο δημιουργικό κομμάτι (7 ασίστ). Ο Gagic (13 πόντοι) ξεχώρισε απ’ τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Maldunas έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μέτριος ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, σταμάτησε στους 11 πόντους, με 3/9 σουτ (3/5 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε σχεδόν 27′ συμμετοχής.

Το σκηνικό πάντως που «έκλεψε την παράσταση» στον αγώνα ήταν αυτό που εκτυλίχθηκε με τον προπονητή της Lietkabelis. Συγκεκριμένα, ο Nenad Canak, ακριβώς 1′ πριν την ανάπαυλα, αποβλήθηκε απ’ τον αγώνα και πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια έσπρωξε με δύναμη τον προπονητή των γηπεδούχων, Giedrius Zibenas. Μάλιστα, στο δρόμο του προς τ’ αποδυτήρια λίγο έλειψε να έρθει σε ρήξη με τον πρόεδρο της Rytas, Darius Gudelis, τον οποίο, εκτός της λεκτικής αψιμαχίας τους, τον προκαλούσε να κατέβει απ’ τις εξέδρες για να… μετρηθούν!

Δεκάλεπτα: 22-99, 51-27, 67-45, 85-63.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.