Το… τρένο που ονομάζεται San Pablo Burgos δεν έκανε στάση ούτε στον ημιτελικό του Final-8 που φιλοξενείται στο ΟΑΚΑ. Η ισπανική ομάδα νίκησε με εμφατικό τρόπο και τη γαλλική Dijon 81-67, παίρνοντας άνετα το πρώτο από τα δύο “εισιτήρια” για τον τελικό του Basketball Champions League, που θα διεξαχθεί την Κυριακή (4/10, 20:00).

Αν μη τι άλλο, η ομάδα του Joan Penarroya είναι αυτή που έχει εντυπωσιάσει περισσότερο από κάθε άλλη στο ΟΑΚΑ. Στους “8” διέλυσε τη Hapoel Jerusalem 92-65, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 31 πόντους διαφορά και είχε το προβάδισμα για 39 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα!

Στον ημιτελικό δεν έκοψε ταχύτητα. Η ισπανική ομάδα χρειάστηκε απλά ένα σερί 13-0 στην 1η περίοδο, ώστε να μετατρέψει το 7-11 σε 20-11 και από εκεί και πέρα… εξαφανίστηκε. Η Burgos προηγήθηκε 36-18 στο 16’ και ουσιαστικά καθάρισε το ματς χάρις σε οκτώ σερί πόντους του Benite, που έκαναν το σκορ 73-57 στο 36’. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στο +20 για τη Burgos (79-59 στο 38’), η οποία είχε το προβάδισμα για 35’01’’.

Με άλλα λόγια, από τα 80 αγωνιστικά λεπτά που έχει παίξει στο ΟΑΚΑ η ομάδα του Penarroya, στα 74’45’’ εξ αυτών είχε το προβάδισμα στο σκορ!

Όσο για τα όπλα της ομάδας που ελπίζει να βρει απέναντί της η ΑΕΚ στον τελικό -εφόσον ξεπεράσει το εμπόδιο της Zaragoza; Είναι ξεκάθαρα. Το περιφερειακό δίδυμο, ο Vitor Benite (25 πόντους έβαλε σήμερα) και ο γνωστός μας Thad McFadden έχουν τα “κλειδιά” της ομάδας στην επίθεση, με τους Dejan Kravic (επίσης γνωστός μας από το πέρασμά του στο ελληνικό πρωτάθλημα) και Ken Horton (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ στον ημιτελικό) να κάνουν πολλή δουλειά κάτω από τα δύο καλάθια.

Η Burgos έχει όμως πολλές λύσεις. Στο ματς με τη Hapoel πήρε 43 πόντους από τον πάγκο και είχε άλλους 35 σήμερα. Είναι επίσης μία ομάδα που πασάρει πολύ (έχει 24,5 ασίστ μ.ό. στα δύο ματς), δημιουργεί λάθη και ξέρει καλά πώς να τα εκμεταλλευτεί, έχοντας σκοράρει συνολικά 43 πόντους από αυτά σε δύο αγώνες! Και πάνω απ’ όλα, είναι μία ομάδα που σουτάρει καλά. Πολύ καλά. Στην Αθήνα η San Pablo Burgos έχει 23/57 τρίποντα συνολικά (40,3%), με επτά παίκτες να τα έχουν μοιραστεί.

Hereda San Pablo Burgos – JDA Dijon 81-67
Διαιτητές: Mazzoni, Zurapovic, Jasevicius
Δεκάλεπτα: 23-13, 43-30, 59-50, 81-67
Hereda San Pablo Burgos (Penarroya): Queeley, Kravic 11 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Barrera 6, Salvo, Renfroe 6 ασίστ, Benite 25 (5/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα), McFadden 6 (3 κλεψίματα), Rivero 3, Sakho 4, Cook, Rabaseda 7, Horton 19 (3/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).
JDA Dijon (Legname): Johnson 6, Simon 14, Loum 7, Chassang 12 (11 ριμπάουντ), Julien 17 (7/10 σουτ), Vanwijn 3, Alingue 2, Holston 6 (1/8 σουτ).