Η Anadolu Efes υπερασπίστηκε για ακόμη μια φορά την έδρα της, επικράτησε της Fenerbache με 87-78 και με την τρίτη νίκη της προκρίθηκε στα τελικά.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου (45-41). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τη Fener να έχει ως πρωταγωνιστή τον Guduric (65-61). Στη τέταρτη περίοδο όμως ο Bryant με δικό του step up ανέβασε τη διαφορά στους 10 (76-66) με τις όποιες προσπάθειες της Fener για ανατροπή να πέφτουν στο κενό.

Έτσι, η Efes πήρε τη μεγάλη νίκη και πλέον περιμένει την αντιπαλό της στους τελικούς της Τουρκίας που θα προκύψει από τη σειρά Karsiyaka – Turk Telekom (2-1 η ομάδα της Σμύρνης).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 45-41, 65-61, 87-78.