Ο Ηρακλής δεν είχε καμία όρεξη να μπλέξει με… αριθμητικές πράξεις -τις οποίες θα χρειαζόταν σε περίπτωση ήττας. Έκανε λοιπόν αυτό για το οποίο πήγε στο Triaditza Hall της Σόφιας, νίκησε την Trefl Sopot 74-72 και κατέκτησε έτσι το “εισιτήριο” για την κανονική περίοδο του FIBA Europe Cup και συγκεκριμένα για τον 5ο όμιλο, όπου θα έχει αντιπάλους την ολλανδική Leiden, την τουρκική Bahcesehir και τη Mornar από το Μαυροβούνιο.

Το αμερικανικό δίδυμο της περιφέρειας, ο Toney Douglas (15 πόντοι) και ο Ryan Woolridge (14 πόντοι, 8 ασίστ), μαζί με τον Reggie Lynch (14 πόντοι) κάτω από τα δύο καλάθια, ήταν οι πυλώνες της “κυανόλευκης” νίκης. Μία νίκη που επιτεύχθηκε αφενός λόγω της πολύ βελτιωμένης άμυνας στο 2ο ημίχρονο (κράτησε την Trefl Sopot στο 40%), αφετέρου στην καλή επίδοσή του από την περίμετρο (8/20 τρίποντα).

ΕΝΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΟΥ

Το παιχνίδι ήταν άκρως ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα έξι φορές, άλλες επτά το σκορ ήταν ισόπαλο και καμία εκ των δύο δε δημιούργησε ποτέ διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Πραγματικό ντέρμπι πρόκρισης δηλαδή, αφού η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε η Trefl Sopot ήταν το 32-29 στο 15’ και η αντίστοιχη του Ηρακλή το 38-42 στο 19’. Όλα αυτά όμως άλλαξαν μετά την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου βελτίωσε αρκετά την άμυνά της (ειδικά στο low post), ώστε να μπει στο γήπεδο μετά το ημίχρονο με ένα σερί 0-7, το οποίο έκανε το σκορ 40-49 στο 24’. Μία διαφορά που ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο 25’ (43-53) και έφτασε ακόμα και το +11 στο 33’ (57-68), με τον “γηραιό” να πατάει καλά στα πόδια του και να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Όχι μέχρι τέλους όμως. Η πολωνική ομάδα προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο και το κατάφερε, καθώς μείωσε τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο στο 38’ (71-72), πριν ο Turner βάλει ένα μεγάλο σουτ και κάνει το σκορ 71-74.

Στο τελευταίο λεπτό ο Ηρακλής έχασε πολλές ευκαιρίες να διευρύνει τη διαφορά, με τον Douglas να τα κάνει μαντάρα σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις (έχασε δύο floaters και έκανε ένα λάθος), αλλά οι “κυανόλευκοι” άντεξαν. Στα 9,6’’ έκαναν φάουλ στον Young, προκειμένου να αποφύγουν το τρίποντο, με αποτέλεσμα ο Αμερικανός γκαρντ να βάλει 1/2 βολές (72-74). Μετά το τάιμ άουτ του Σκορτόπουλου έβαλαν έστω και δύσκολα την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, ξοδεύοντας μάλιστα και δύο από τα τρία φάουλ που είχαν να δώσουν, μαζί και όλο το χρόνο που απέμενε στο χρονόμετρο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-42, 55-61, 72-74

Trefl Sopot (Stefanski): Young 10, Szlachetka, Franke 17 (2), Davis 4, Sharma 8 (10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Moten 6 (1), Kolenda 8 (2), Leonczyk 14 (6/8 δίποντα), Gruszecki 5.

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Woolridge 14 (7/11 δίποντα, 8 ασίστ), Σκορδίλης 2, Φίλλιος, Αγραβάνης 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Taylor 7 (2), Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Douglas 15 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Turner Jr. 4, Παπαδάκης 5 (1), Lynch 14 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 μπλοκ).