Η ΑΕΚ ταξίδεψε στη Λευκορωσία, γνωρίζοντας εξ αρχής ότι ακόμα και ήττα με 25 πόντους διαφορά της έδινε αυτομάτως την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Αυτό, βέβαια, δεν ήταν ποτέ το ζητούμενο. Η Ένωση πήγε για να νικήσει την Tsmoki-Minsk, το έκανε (90-95) και κατέλαβε τη 2η θέση στον 3ο όμιλο, παίρνοντας αυτομάτως την πρόκριση για τα Playoffs του BCL.

Ο Keith Langford πέτυχε 32 πόντους και μαζί με τον Yanick Moreira (21 πόντοι), τον Matt Lojeski (17 πόντοι) και τον Moses Kingsley (11 πόντοι) ήταν οι παίκτες που “κουβάλησαν” όλη την ΑΕΚ (4-2) στο Μινσκ. Μία ΑΕΚ που εμφανίστηκε απόλυτα προσηλωμένη στην άμυνα στο 1ο ημίχρονο και ήταν σχεδόν αψεγάδιαστη επιθετικά στο 2ο, τελειώνοντας το ματς με ποσοστό 55,2% εντός πεδιάς, 26 πόντους από λάθη αντιπάλου και 48 μέσα από τη ρακέτα.

Οι Derek Cooke Jr. (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Kris Clyburn (18 πόντοι), Andrei Stabrouski (18 πόντοι) και Rob Lowery (16 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Tsmoki-Minsk (2-4), η οποία είχε 9/19 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο (και 14/30 συνολικά), αλλά δεν έπαψε να βλέπει σταθερά την πλάτη της ΑΕΚ από το 16′ και ύστερα.

ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΛΑΘΙΑ

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να μην παίξει με τις διαφορές και να μην δώσει στους Λευκορώσους ούτε καν το δικαίωμα να ελπίσουν στο θαύμα (νίκη με +26). Έλεγξε λοιπόν τον αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αρχικά με ένα σερί 0-8 που της έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στο 8’ (8-15) και αργότερα χάρις σε ένα επιμέρους 1-12, το οποίο μετέτρεψε το 29-28 (15’) σε 30-40 στο 19’. Ήταν η καλύτερη απάντηση στο παροδικό προσπέρασμα της Tsmoki, η οποία προηγήθηκε μόλις για 2’39’’ σε όλο το παιχνίδι.

Όσο η Ένωση κυριαρχούσε κάτω από τα δύο καλάθια, δεν είχε κανένα πρόβλημα να ελέγχει και το σκορ. Αυτό έγινε και στο 3ο δεκάλεπτο. Οκτώ συνεχόμενοι πόντοι από τους Kingsley, Moreira έκαναν το σκορ 43-55 στο 26’ για την ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (49-66) στο 29’ χάρις σε ένα νέο ξέσπασμα (0-8).

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι το… έριξαν στα τρίποντα και δικαιώθηκαν. Σε συνδυασμό με τη χαλάρωση που επήλθε στους “κιτρινόμαυρους” (ειδικά στον τομέα των ριμπάουντ, όπου είχαν +7 στο 1ο ημίχρονο και εν τέλει μάζεψαν τρία λιγότερα), η Tsmoki κατάφερε να ρίξει δύο φορές τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (75-77 στο 35’ και 88-90 με 23,1’’ να απομένουν), ωστόσο οι 4/4 βολές του Μωραΐτη διασφάλισαν το “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95

TSMOKI-MINSK (Vergun): Lowery 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Leimanis 2 (0/6 σουτ), Trastsinetski 6 (2), Cooke Jr. 19 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Stubeda, Beliankou, Stabrouski 18 (3), Clyburn 18 (4), Vikentsyeu 2, Dodoo, Pustahvar 6 (2), Blizniuk 3 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Moreira 21 (9/15 δίποντα), Langford 32 (5/6 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 11/16 βολές), Maciulis 6, Γκίκας, Μωραΐτης 6, Lojeski 17 (3), Ρογκαβόπουλος, Kingsley 11, Slaughter 2.

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Στο άλλο ματς του 3ου ομίλου η Hapoel Holon νίκησε εύκολα στη Γαλλία τη Cholet 89-71 και κατέκτησε την 1η θέση, χάρις στην καλύτερη διαφορά πόντων από την ΑΕΚ στα μεταξύ τους παιχνίδια (+2). Εκτός συνέχειας, λοιπόν, έμειναν η Cholet και η Tsmoki-Minsk στον πιο αμφίρροπο όμιλο της κανονικής περιόδου.

Τα Playoffs θα αρχίσουν στις 2-3 Μαρτίου, με τις 16 ομάδες να χωρίζονται σε τέσσερις ομίλους των τεσσάρων. Η ΑΕΚ θα μάθει τους επόμενους (3) αντίπαλους της μέσω της κλήρωσης που θα γίνει αμέσως μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.