Ο δεύτερος προημιτελικός του Final-8 του Basketball Champions League δεν είναι καμία σχέση με τον περίπατο που έγινε στον πρώτο. Το δεύτερο ματς ήταν θρίλερ και παρά λίγο να έχει στο τέλος και… αυτόχειρα. Τη Dijon.

Εν τέλει, η γαλλική ομάδα επιβίωσε, κατέβαλε την Turk Telekom με 83-82 παίζοντας καλή άμυνα στην τελευταία φάση του αγώνα και έδωσε ραντεβού με τη San Pablo Burgos στον έναν εκ των δύο ημιτελικών της διοργάνωσης.

Ο Axel Julien (19 πόντοι) και ο Jaron Johnson (16 πόντοι) ήταν οι μόνοι παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Dijon, η οποία στηρίχθηκε όλο το βράδυ στα τρίποντα (είχε 13/38 τρίποντα και 17/28 δίποντα) και στο τέλος δικαιώθηκε. Λίγο έλειψε, πάντως, να αυτοκτονήσει.

Η Turk Telekom είχε σε καλή βραδιά την τετράδα που σχημάτισαν οι Kyle Wiltjer (19 πόντοι), Sam Dekker (15 πόντοι), Tyler Ennis (14 πόντοι, 11 ασίστ), Michael Eric (13 πόντοι) και ήταν αυτή που έλεγχε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε 30-18 στο 12’ και δεν είδε ποτέ την πλάτη της Dijon στο 1ο ημίχρονο. Το σκηνικό αυτό άλλαξε άρδην όμως στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Οι Γάλλοι έκαναν το προσπέρασμα στο 28’ (60-61) και δεν έχασαν το προβάδισμα από εκεί και πέρα. Η Dijon προηγήθηκε μάλιστα 66-76 στο 34’ και 74-83 στο 38’. Δεν σκόραρε πάντως ξανά. Η γαλλική ομάδα είχε τη μία κακή επιλογή μετά την άλλη στα τελευταία δύο λεπτά, πέταξε στα σκουπίδια τις τελευταίες πέντε επιθέσεις της και σώθηκε από την καλή της άμυνα, που δεν άφησε τους Τούρκους να σουτάρουν εντός χρόνου.

Turk Telekom – JDA Dijon 82-83
Δεκάλεπτα: 24-18, 49-46, 62-65, 82-83
Διαιτητές: Mazzoni, Lanzarini, Jasevicius
Turk Telekom (Goren): Baldwin 4, Baygul 5, Gulaslan, Dekker 15 (9 ριμπάουντ), Korkmaz 2, Geyik 2, Ennis 14 (11 ασίστ), Sykes 8, Wiltjer 19 (4/12 τρίποντα), Eric 13 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ).
JDA Dijon (Legname): Johnson 16 (4/9 τρίποντα), Simon 9, Vanwijn 9, Alingue 7 (7 ριμπάουντ), Holston 9 (6 ασίστ, 5 λάθη), Loum 5, Chassang 9 (7 ριμπάουντ), Galliou, Julien 19 (5/9 τρίποντα).