Unics και CSKA τέθηκαν αντιμέτωπες για τον πρώτο τελικό της VTB League με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το διπλό με 77-85 και να κάνουν το 0-1

Στο πρώτο ημίχρονο η Unics κατάφερε να είναι ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο εκεί όπου δεν άφησε την CSKA να ξεφύγει και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 1(19-18).Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ίδια με τους παίχτες του Δημήτρη Ιτούδη να σκληραίνουν στην άμυνα και να παίρνουν διψήφια διαφορά την οποία δεν έχασαν μέχρι το ημίχρονο(35-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο το έργο έμεινε το ίδιο με την Unics συνεχώς να κυνηγάει αλλά την CSKA να μην την αφήσει να πλησιάσει περισσότερο πλην της διψήφιας διαφοράς γεγονός το οποίο άλλαξε μόνο όταν κρίθηκε ο αγώνας και χαλάρωσαν στο ελάχιστο οι παίχτες του coach Ιτούδη.

Για του νικητές ξεχώρισαν οι Clyburn,Ukhov και Lundberg με 19,17 και 16 πόντους αντίστοιχα.