Η Zenit απάντησε με το ίδιο νόμισμα… εις διπλούν στην UNICS Kazan (75-69), αφού μετά το «σπάσιμο» της έδρας στο Game 3 (της είχε κάνει το ίδιο η UNICS στο Game 1), έκανε ένα ακόμη στο Game 4 και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό της VTB League, όπου θα βρει απέναντί της την CSKA Moscow.

Η UNICS μπήκε πιο αποφασισμένη στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα, παίρνοντας διαφορά 8 πόντων (16-8), αλλά από τότε και μέχρι το τέλος στο παρκέ κυριαρχούσε μόνο η Zenit. Το συγκρότημα του Xavi Pacual κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε 4 λεπτά, μετρατρέποντας το 16-8 σε 18-21. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον «πρώτο λόγο» στον αγώνα, καθώς όσο και να προσπαθούσε η UNICS να βρει ψυχολογία, η ομάδα απ’ την Αγία Πετρούπολη είχε την απάντηση και τον τρόπο να τους την… ξαναρίξει.

Οι γηπεδούχοι πάντως επανάκτησαν το προβάδισμά τους στις αρχές της 4ης περιόδου (58-57), αλλά ένα «νεκρό» διάστημα στα επόμενα 6 λεπτά έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού να «τρέξουν» ένα σερί 12-0 (58-69) και να βάλουν «ταφόπλακα» ουσιαστικά στις ελπίδες και τα όνειρα της UNICS για να βρεθεί για 2η διαδοχική χρονιά στον τελικό (και πέρυσι με την CSKA, είχε ηττηθεί με 3-0).

Οι Lorenzo Brown (19 πόντοι) και Mario Hezonja (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) βρήκαν μια κάποια ανταπόκριση μόνο απ’ τον William Mosley Jr., o οποίος, μάλιστα, έκανε double-double (μαζί με τον Hezonja), σκοράροντας 16 πόντους και «μαζεύοντας» 10 ριμπάουντ. Για τους νικητές, Loyd και Baron μονοπώλησαν -ως συνήθως- το ενδιαφέρον, με τον πρώτο να σκοράρει 22 πόντους και τον δεύτερο 18. Διψήφιοι και οι Mickey (11 πόντοι) και Poythress (10 πόντοι).

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-40, 53-57, 69-75.