Στον αγώνα του 1ου γύρου η Zenit είχε ανατρέψει διαφορά 19 πόντων, πριν νικήσει την UNICS με +17. Στη ρεβάνς οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Η Zenit έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το 2ο ημίχρονο, ωστόσο ένα σουτ ήταν αρκετό, για να χαρίσει στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τη νίκη με 59-58. Το σημείωσε ο Jamar Smith 2,2’’ πριν από τη λήξη.

Ο Smith ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, αλλά ο Jordan Morgan (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος της UNICS (13-4), η οποία έφτασε αισίως τις 8 συνεχόμενες νίκες, παρέμεινε αήττητη μέσα στο 2021 και πλησίασε στο ένα παιχνίδι την πρωτοπόρο ομάδα του Xavi Pascual -που έχει πάντως και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Στην αντίπερα όχθη, οι Mateusz Ponitka (17 πόντοι) και Arturas Gudaitis (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Zenit (14-2). Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 15ο λεπτό, προηγήθηκε μέχρι και με εννέα πόντους διαφορά, στο τέλος όμως υπέστη τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα και είδε το νικηφόρο σερί της να σταματάει στο 7-0. Τουλάχιστον, δεν απειλήθηκε η διαφορά με την οποία είχε κερδίσει το πρώτο ματς (81-64).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 31-37, 41-46, 59-58