Σε ένα παιχνίδι με δύο ομάδες να έχουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό σουτ (23/67), τη διαφορά την έκανε ένα τρίποντο. Αυτό που πέτυχε ο Kristers Zoriks 1,1’’ πριν από τη λήξη του αγώνα. Ήταν το μόνο καλάθι του Λετονού γκαρντ στο δεύτερο ημίχρονο. Και ήταν αυτό που χάρισε στη VEF Riga τη νίκη επί του Περιστερίου με 60-57, αφήνοντας την ομάδα των δυτικών προαστίων εκτός συνέχειας στο Basketball Champions League.

Ο Γιάννης Μπουρούσης (19 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος του Περιστερίου (2-4), το οποίο βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 18 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (31-13 στο 15’ και 38-22 στο 19’), αλλά δεν παρέδωσε ποτέ τα όπλα, παρά την τραγική εικόνα του επί 20 λεπτά. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κατόρθωσε να επιστρέψει στο ματς και να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ. Η πρώτη ήταν στο 36’ (52-52) και η δεύτερη με μόλις 5,5’’ να απομένουν (57-57) χάρις σε το κοντινό σουτ του Μπουρούση.

Τα χαμόγελα στον ελληνικό πάγκο κόπηκαν γρήγορα, πάντως, μετά το τάιμ άουτ της VEF Riga. Στο χρόνο που απέμενε ο Zoriks πήρε μία πάσα στη γωνία, έκανε μία ντρίμπλα και παρότι σηκώθηκε… γέρνοντας προς τα δεξιά -και με τον Petteway να απλώνει το χέρι του για να τον κόψει- το τρίποντο του Λετονού γκαρντ βρήκε στόχο.

Με μόνο 1,1’’ να απομένει στο χρονόμετρο, το Περιστέρι επιζητούσε ένα θαύμα, που δεν ήρθε ποτέ. Το εκτός ισορροπίας τρίποντο του Μπουρούση δεν είχε καμία τύχη και το Περιστέρι είπε πρόωρο αντίο στο BCL, με την VEF Riga να συνεχίζει στην 2η φάση.

ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΕΙΧΕ 1/12 ΣΟΥΤ ΕΚΤΟΣ ΡΑΚΕΤΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Kyle Allman -πρώην παίκτης του Λαυρίου- πέτυχε 15 από τους 17 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και ήταν ο πρώτος σκόρερ της VEF Riga (4-2), η οποία χρειαζόταν νίκη ή ήττα μέχρι και με τρεις πόντους διαφορά (είχε κερδίσει το πρώτο ματς με 84-81) για να προκριθεί. Στο τέλος νίκησε για δεύτερη φορά το Περιστέρι, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα στα 37’19’’ της αναμέτρησης.

Για να είμαστε δίκαιοι, το Περιστέρι δεν άξιζε αυτή τη νίκη. Άλλωστε, δεν προηγήθηκε ούτε στιγμή στο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-8 στο 3’, χρειάστηκε 3’44’’ για να σκοράρει και είχε 1/12 σουτ εκτός ρακέτας σε όλο το πρώτο ημίχρονο! Η ομάδα των δυτικών προαστίων εκμεταλλεύτηκε τη δύναμή του κάτω από το καλάθι (20-36 οι πόντοι στη ρακέτα) και με όπλο την άμυνα, μπόρεσε να ροκανίσει τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο. Η ανατροπή, πάντως, έμεινε στη μέση…

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57

VEF RIGA (Gailitis): Allman 17 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Madsen 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Pineiro 4, Skele 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Zoriks 10 (2), Ate 11 (3), Kohs, Kyser 3 (12 ριμπάουντ, 4 λάθη), Vitols.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 19 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Jones 2 (9 ριμπάουντ), Καράμπελας 8 (2), McLean 4 (10 ριμπάουντ), Petteway 11 (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Crockett 8, Harrow, Σαλούστρος 5 (1), Βασιλόπουλος.

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Στον άλλον (αδιάφορο βαθμολογικά) αγώνα του 5ου ομίλου, η Rytas Vilnius επικράτησε της Strasbourg με 81-77, παρ’ όλα αυτά όμως δεν απέφυγε την τελευταία θέση.