Τ’ αδέρφια Αντετοκούνμπο έφεραν για άλλη μια φορά… γούρι στη Villeurbanne του Κώστα Αντετοκούνμπο, η οποία, αν και μπορούσε ευκολότερα, εν τέλει επικράτησε 101-90 της Dijon, «γράφοντας» το 2-0 στη σειρά και ούσα μόλις μία νίκη μακριά απ’ τους τελικούς της Pro A.

Έκανε τη ζωή της δύσκολη η Villeurbanne, παρά το γεγονός ότι για συνολικά 30′ ήταν καλύτερη απ’ την αντίπαλό της. Η ομάδα του T.J. Parker ξεκίνησε δυνατά το ματς και ήδη η διαφορά έφτασε τις διψήφιες τιμές απ’ το πρώτο δεκάλεπτο και διατηρήθηκε έτσι μέχρι και το ημίχρονο. Το διάλειμμα της ανάπαυλας όμως έκανε κακό στους μεν και καλό στους δε, αφού η Dijon επέστρεψε στο παρκέ αποφασισμένη και βγάζοντας ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο που δε μπορούσε να εμφανίσει στο 1ο ημίχρονο. Με μια τρομερή περίοδο, το σκορ της οποίας ήταν 35-20 υπέρ των φιλοξενούμενων, το σύνολο του Nenad Markovic όχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά πήρε και προβάδισμα στη λήξη του δεκαλέπτου (75-72)! Η «εξαφανισμένη» άμυνα όμως των γηπεδούχων επανεμφανίστηκε στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, εκεί όπου κρατώντας τη Dijon μόλις στους 15 πόντους ενεργητικό, τους έδωσε και τη νίκη (101-90) που σημάνει το 2-0 στη σειρά.

Σε τρομερή βραδιά -για άλλη μια φορά- ο Okobo, που σταμάτησε στους 26 πόντους. Από 20 πρόσθεσαν οι Jones (7 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Knight. Μόλις 10′ αγωνίστηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο και μέτρησε 4 πόντους (2/4 σουτ), μαζί με 1 ριμπάουντ. Τι άλλο να κάνει ο Holston για τη Dijon; Πάλευε μόνος του ο Αμερικανός γκαρντ (28 πόντοι, 6/10 τρίποντα), παίρνοντας βοήθεια μόνο απ’ τον Chase (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 26-16, 52-40, 72-75, 101-90.