Με το δεξί μπήκε στους Τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος η Monaco. Οι Μονεγάσκοι έλεγξαν το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος και επικράτησαν εκτός έδρας της Villeurbanne με 82-74, κάνοντας με το καλημέρα το break και το 1-0.

Δύο παίκτες που έπαιξαν πρόσφατα στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Mike James (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο Alpha Diallo (16 πόντοι) ήταν οι οδηγοί της Monaco, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (27-41), έκλεισε την 1η περίοδο με επιμέρους σκορ 2-13 στα τελευταία τέσσερα λεπτά (17-29) και ξέφυγε στο 11ο λεπτό με νταμπλ-σκορ (17-34).

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Sasa Obradovic να πατάει το γκάζι και να ξεφεύγει με 27-46 στο 16’. Όσο κι αν προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς η Villeurbanne, η Monaco κατόρθωνε να βρίσκει πάντα μία απάντηση, με συνέπεια να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (37-53 στο 27’, 57-72 στο 32’) μέχρι και τα τελευταία λεπτά, όταν και οι γηπεδούχοι την έριξαν μέχρι τους έξι (74-80) στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο δεύτερος αγώνας της Best of 5 σειράς θα διεξαχθεί πάλι στην έδρα της ASVEL την προσεχή Παρασκευή (17/6, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 36-49, 54-65, 74-82