Την γκέλα της Olimpia Milano εκμεταλλεύτηκε πριν λίγο η Virtus, η οποία με τρομερή ανατροπή λύγισε με 81-77 την Venezia και ανέβηκε στο 18-3, πιάνοντας τους Μιλανέζους. Από την άλλη η ομάδα του Μπράμου έχυσε την καρδάρα με το γάλα, χάνοντας διαφορά 22 πόντων κι υποχώρησε στο 10-12, με συνέπεια η συμμετοχή της στα play-off να τίθεται εν αμφιβόλω.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο άλλοτε άσος του Ολυμπιακού Daniel Hackett με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ με συμπαραστάτη τον Shengelia με 15 πόντους και 8 «σκουπίδια». Στην αντίπερα όχθη ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ Jordan Theodore έκανε γεμάτο ματς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ θετικότατος ήταν κι ο Μπράμος με 11 πόντους (3/5 τρίποντα)

Η Virtus μετά το ματς με την Cedevita μπήκε άσχημα και με την Venezia, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 12-27. Μάλιστα η παρέα του Μπράμου αποσπάστηκε ακόμη και με 22 πόντους (17-39),  αλλά το σύνολο του Scariollo πλησιάσε κάπως και το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 31-44.

Μάλιστα η Venezia διατηρούσε τέτοιες διαφορές μέχρι το 28’ όταν κι οι γηπεδούχοι έκαναν ένα φοβερό 21-0 και μετέτρεψαν το 48-63 σε 69-63. Έκτοτε οι Πρωταθλητές Ιταλίας είχαν τον έλεγχο και στο 38’ πήραν απόσταση 8 πόντων (78-70). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν και μείωσαν στους 3 (78-75), όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περαιτέρω.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 31-44, 58-63, 81-77