Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στη φετινή VTB United League πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής (26/9) η CSKA Moscow, που θρυμμάτισε με 34 πόντους (105-71) την Zielona Gora στη Ρωσία.

Το πρώτο μέρος ήταν εν γένει ανταγωνιστικό σχετικά με την εξέλιξη του αγώνα, με τους Πολωνούς να βάζουν ενίοτε δύσκολα στους γηπεδούχους, τους οποίους και «έπιαναν» σε πάμπολλες περιστάσεις όταν εκείνοι ξέφευγαν ή προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, που έκλεισε στο 46-37 με το πέρας του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια όμως, η «ρωσική αρκούδα» δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και σταδιακά κατάφεραν να φτάσουν πολλάκις τόσο στο +15 όσο και παραπάνω από αυτή τη διαφορά.

Στην τέταρτη περίοδο όμως, ήταν που η κατάσταση εκτροχιάστηκε πλήρως για τη Zielona, που σκόραρε μόλις 14 πόντους την ίδια στιγμή που δέχθηκε 33!

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Shengelia με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, Hackett με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και Lundberg που διέλυσε την πρώην ομάδα του με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 τελικές πάσες.
Από την άλλη μεριά, διακρίθηκαν μονάχα οι Zyskowski με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Nenadic με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 46-37, 72-57, 105-71