Ο Alexey Shved είναι ένας από τους πιο χαρισματικούς παίκτες που αγωνίζονται στην Ευρώπη, όσα ψεγάδια κι αν κουβαλάει σε άλλους τομείς του παιχνιδιού. Στη VTB League το αποδεικνύει συνεχώς και αυτό έκανε και στο Νουρ-Σουλτάν, την πρωτεύουσα του Καζακστάν, όπου οδήγησε την Khimki στη νίκη επί της Astana (77-82), γράφοντας παράλληλα και ιστορία για τη διοργάνωση.

Ο 32χρονος γκαρντ πέτυχε 32 πόντους, μοίρασε 9 ασίστ και στο ίδιο ματς έγινε ο πρώτος παίκτης στη 12ηετή ιστορία της VTB League που ξεπέρασε τα χίλια εύστοχα σουτ (έχει 1.005 πλέον)! Παράλληλα, έπαιξε ηγετικό ρόλο στην 3η σερί εκτός έδρας νίκη της Khimki (7-7), η οποία μετράει επίσης τέσσερις νίκες στους τελευταίους έξι αγώνες στη διοργάνωση

Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν και οι Jordan Mickey (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Stefan Jovic (14 πόντοι, 5 ασίστ) και Evgeny Voronov (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ) για την ομάδα του Andrey Maltsev, η οποία ξέφυγε από νωρίς στο σκορ (11-25 στο 11’), προηγήθηκε 25-47 στο 20’, αλλά δέχτηκε ένα εντυπωσιακό σερί 21-0 στα επόμενα πέντε λεπτά και είδε την Astana να ρίχνει τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (46-47 στο 25’).

Η Khimki συνήλθε, δημιούργησε μία νέα διαφορά (58-68 στο 34’) και άντεξε στη νέα αντεπίθεση της Astana, η οποία πλησίασε πάλι στο ένα καλάθι (77-79) με 10’’ να απομένουν. Μετά τις 1/2 βολές του Shved στα 8’’, ο Voronov άρπαξε το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα, σκόραρε και όλα τελείωσαν.

Από την Astana (4-11), η οποία υπέστη την 4η σερί ήττα της στη VTB League, ξεχώρισαν οι Jeremiah Hill (24 πόντοι), Ojars Silins (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Martins Meiers (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 27-47, 58-62, 77-82

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Στο άλλο παιχνίδι της VTB League που διεξήχθη σήμερα (12/2) στο Τάλιν, η PARMA ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε για δεύτερη φορά σε διάστημα τριών ημερών την Kalev 85-72