Καλά ήταν τα μαντάτα που ήρθαν από την Λιθουανία για τον Ολυμπιακό ενόψει του ματς των «ερυθρόλευκων» στο ΣΕΦ στην 1η Οκτωβρίου με την Zalgiris στην πρεμιέρα της Euroleague. Η Zalgiris ήταν για… κλάματα σήμερα (27/9) και έτσι δέχτηκε «κατραπακιά» πριν το ματς με τον Ολυμπιακό, καθώς ηττήθηκε με 72-61 εντός έδρας από την Lietkabelis στο λιθουανικό πρωτάθλημα.

Η αντίπαλος των «ερυθρολεύκων» κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος στο δεύτερο μέρος και ειδικά στην 3η περίοδο ήταν εκτός τόπου και χρόνου και έχασε τ’ αυγά και τα καλάθια.

Στο πρώτο ημίχρονο η Lietkabelis έβαζε μεν δύσκολα στην Zalgiris, αλλά η αντίπαλος του Ολυμπιακού είχε μια μικρή διαφορά (19-13 στο 10΄ και 36-33 στο 20΄).

Στην 3η περίοδο όμως, η Zalgiris ήταν αλλού γι’ αλλού. Η Lietkabelis έκανε ένα μυθικό επιμέρους σκορ 29-11 και προηγήθηκε με 62-47 στο 30’ και τελικά έφτασε στη νίκη με 72-61.

Η Zalgiris έδειξε να έχει τεράστια θέματα σε άμυνα και επίθεση (οι 11 πόντοι που έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 25 συνολικά που πέτυχε στο δεύτερο μέρος τα λένε όλα).

Από την αντίπαλο του Ολυμπιακού ο Joffrey Lauvergne είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο τέως παίκτης των «ερυθρολεύκων», Augustine Rubit είχε 11.

Από την Lietkabelis κορυφαίος ήταν ο Kyle Vinales, o οποίος πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε και 6 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους σημείωσε ο Valinskas.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-33, 47-62, 61-72.