Το ισπανικό ντέρμπι του Final-8 “βάφτηκε” κόκκινο στο ΟΑΚΑ. Η Casademont Zaragoza επιβλήθηκε της Iberostat Tenerife με 87-81 στον 4ο προημιτελικό και έκλεισε ραντεβού με την ΑΕΚ το βράδυ της Παρασκευής (2/10, 21:30), για μία θέση στον κυριακάτικο τελικό του Basketball Champions League.

Οι Robin Benzing (17 πόντοι) και Nicolas Brussino (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Zaragoza, η οποία “έτρεξε” ένα σερί 10-0 από το 24’ έως το 28’ και ξέφυγε σε εκείνο το χρονικό σημείο με 61-51, τη μέγιστη διαφορά που δημιούργησε οποιαδήποτε ομάδα στο ματς. Η Tenerife δεν παραδόθηκε βέβαια τόσο γρήγορα. Εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών του Diego Ocampo (2-17 ήταν οι πόντοι από λάθη αντιπάλου), η ομάδα των Καναρίων Νήσων κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά και 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη να ισοφαρίσει το σκορ 76-76. Δεν προηγήθηκε πάντως ποτέ ξανά.

Στο 1’43’’ ο Brussino έδωσε στη Zaragoza ανάσα τριών πόντων με γκολ-φάουλ στο ανοιχτό γήπεδο (79-76) και στην επόμενη φάση ο Shermadini (ο κορυφαίος της Tenerife) αποβλήθηκε με φάουλ και τεχνική ποινή ύστερα από δικό του άστοχο λέι-απ. Ο Benzing και ο Brussino ευστόχησαν σε τρεις διαδοχικές βολές, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους έξι πόντους (82-76) με 53,9’’ να απομένουν και η Zaragoza ήταν αρκετά ψύχραιμη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο τελευταίο λεπτό, ώστε να μην χάσει τη νίκη-πρόκριση.

Κάτι λιγότερο από 10 λεπτά έπαιξε ο Γιώργος Μπόγρης για την Tenerife, δίχως να σκοράρει. Ο Έλληνας σέντερ είχε 2 ριμπάουντ και 2 φάουλ στα 9’53” που αγωνίστηκε.

Casademont Zaragoza – Iberostat Tenerife 87-81
Διαιτητές: Mazzoni, Glisic, Lanzarini
Δεκάλεπτα: 20-17, 39-40, 63-56, 87-81
Casademont Zaragoza (Ocampo): Barreiro 6, Benzing 17, Brussino 12, Seeley 4, Sulaimon 9, Ennis 7 (6 ασίστ), Hlinason 11 (7 ριμπάουντ), San Miguel 10 (5 ασίστ), Thompson 11 (7 ριμπάουντ).
Iberostat Tenerife (Vidorreta): Μπόγρης, Doornecamp 13 (8 ριμπάουντ), Filtipado 10 (5 ασίστ), Huertas 13 (8 ασίστ), Salin 10, Cavanaugh 5, Diez 8, Lopez, Shermadini 22 (4/5 βολές, 9/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη).