«Φορτσάτη» δείχνει η Zenit ενόψει του εντός έδρας ματς (05/11, 19:00) με τον Ολυμπιακό στην 7η Αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Xavi Pasqual «πήρε σβάρνα» με 85-52 την Astana στην Αγία Πετρούπολη παρέμεινε αήττητη (5-0) στην VTB League και έδειξε ότι είναι στα ντουζένια της λίγο πριν το παιχνίδι με τους «ερυθρόλευκους».

Στο πρώτο μέρος η Zenit το πήγε χαλαρά. Δεν πάτησε το γκάζι ως το τέρμα. Παρόλα αυτά δεν είχε κανένα πρόβλημα από την ομάδα του Καζακστάν και είχε συνέχεια ένα σημαντικό προβάδισμα.

Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Xavi Pasqual αποφάσισαν να «καθαρίσουν» το ματς. Δεν το «καθάρισαν» όμως, μόνο μέσα από την επίθεση. «Έπνιξαν» οριστικά την Astana μέσα από την άμυνά τους, καθώς δέχτηκαν μόλις 6 πόντους στην 3η περίοδο από τους φιλοξενούμενους.

Από την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού κορυφαίος ήταν ο Kevin Pangos, ο οποίος έφτασε κυριολεκτικά μια ανάσα από το double – double, καθώς είχε 14 πόντους (με 4/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα) και 9 ασίστ.

Κοντά στο να γίνει «διπλός» ήταν και ο Andrey Zubkov, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Anton Pushkov, ο οποίος είχε και 6 ριμπάουντ.

Η Zenit είχε 46% στα τρίποντα (11/24), έκανε πάρτι στα ριμπάουντ (42 με 10 επιθετικά, έναντι 27 της Astana). Είχε επίσης 20 ασίστ, έναντι 15 όμως, λαθών.

Από την Astana κορυφαίος ήταν ο Michael Thompson ο οποίος είχε απολογισμό 16 πόντους, 3 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 38-27, 61-33, 85-52.