Μεγάλο παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και εντάσεις είχαμε στην Αγία Πετρούπολη μεταξύ της Zenit και της CSKA με τελική νικήτρια την Zenit με τελικό σκορ 107-104 και μάλιστα μετά από δυο παρατάσεις

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι έχοντας τις διαφορές υπέρ της κατάφερε να κρατάει τα ηνία του αγώνα και εν τέλει να πάει στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +8(31-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο η γενική εικόνα του αγώνα δεν έδειχνε να αλλάζει μέχρι την τέταρτη περίοδο όταν και η Zenit έπαιξε την καλύτερη της άμυνα στον αγώνα κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό την κυκλοφορία της CSKA και ενώ αρχικά μείωσε την διαφορά στην συνέχεια κατάφερε να περάσει και μπροστά (75-72) δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα όμως η CSKA ισοφάρισε με τρίποντο και οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι δυο ομάδες προχωρούσαν χέρι χέρι μη αφήνοντας η μια την άλλη να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα και παρότι η CSKA ήταν αγκαλιά με την νίκη,ένα φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων της Zenit της έδωσε την δυνατότητα να πάει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.Εκεί όμως η ομάδα του coach Pasqual έδειξαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό και να παίρνουν καλύτερες επιλογές και ως αποτέλεσμα πήραν την νίκη με 107-104 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Pangos,Baron και Poythress με 27,19 και 15 πόντους αντίστοιχα.