Η UNICS Kazan ξεκίνησε με «break» τα ημιτελικά της VTB League, αφού επικράτησε με 74-65 της Zenit και πήρε τον «πρώτο λόγο» στο ζευγάρι.

H UNICS παρουσιάστηκε πολύ «διαβασμένη» για τρεις περιόδους και αυτό που ήταν που της έδωσε τη νίκη στο παιχνίδι. Ξεκίνησε ιδανικά στην 1η περίοδο, αφού την τελείωσε με διψήφιο προβάδισμα και double score (10-20), αλλά στη 2η περίοδο άφησε… πίσω το καλό πρόσωπο που είχε «χτίσει» στα πρώτα 10 λεπτά και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και να περάσουν ακόμη και μπροστά με σερί 12-0 (30-28), πριν λήξει το ημίχρονο στο 32-35.

Με άμυνα για σεμινάριο, το συγκρότημα του Velimir Perasovic κατάφερε στην 3η περίοδο να πάρει διψήφια διαφορά, με την οποία και «έκλεισε» το δεκάλεπτο. Ο αμυντικός ρυθμός των φιλοξενούμενων στην 4η περίοδο δεν ήταν στον ίδιο ρυθμό, αφού απ’ τους 9 της 3ης περιόδου ανέβηκαν στους 24 παθητικό, ωστόσο με το ίδιο τέμπο στην επίθεση πήραν αυτήν τη μεγάλη νίκη που τους δίνει τον «πρώτο λόγο» στη σειρά.

Ο Xavi Pascual είδε τρεις παίκτες του να είναι διψήφιοι, με τον Baron (17 πόντοι, 4/9 τρίποντα) και τον Loyd (15 πόντοι) ουσιαστικά να είναι αυτοί που… μονοπώλησαν το ενδιαφέρον επιθετικά. Απ’ τη μεριά των νικητών, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Mario Hezonja, έκανε άλλη μια εμφάνιση… «οδοστρωτήρα», αφού έκανε double-double, σκοράροντας 27 πόντους (μόλις 2 τρίποντα) και «μαζεύοντας» 11 ριμπάουντ. Ο δεύτερος και τελευταίος διψήφιος της UNICS ήταν ο Lorenzo Brown (10 πόντοι), ο οποίος έδωσε και 6 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 10-20, 32-35, 41-54, 65-74.