H Zenit δεν έχασε το μυαλό της μετά το εύκολο «break» της UNICS δύο μέρες νωρίτερα (65-74) και έφερε τη σειρά στην απόλυτη ισορροπία. Μάλιστα, πριν το ξεκίνημα του παιχνιδιού δόθηκαν τα βραβεία του καλύτερου αμυντικού και του 6ου παίκτη της χρονιάς στη VTB League, τα οποία τα πήραν ο Jordan Mickey και ο Billy Baron αντίστοιχα.

Το συγκρότημα του Xavi Pascual είχε το μυαλό του στο πλάνο του απ’ το 1ο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στην UNICS για τη νίκη. Η ομάδα απ’ την Αγία Πετρούπολη, μπορεί να άργησε ένα ημίχρονο να πάρει διψήφια διαφορά (αν και έφτασε στο +9 στα τέλη του ημιχρόνου), αλλά όταν το έκανε την υπερασπίστηκε ιδανικά. Απ’ τα πρώτα δευτερόλεπτα του 2ου ημιχρόνου και το 43-33, οι φιλοξενούμενοι έριξαν σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά 10 λεπτά μετά (στο 33′), η οποία ξανανέβηκε αμέσως πάνω απ’ τους 10. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κάπως έτσι στα τελευταία 7 λεπτά του, με την UNICS να ρίχνει την απόσταση στους 9 και τη Zenit να την ξανανεβάζει και, κάπως έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό 76-67 υπέρ των γηπεδούχων που φέρνει τη σειρά στο 1-1.

Τέσσερις παίκτες διψήφιους είχε ο Xavi Pascual, με τον Baron (18 πόντοι) και τον Loyd (17 πόντοι) να είναι οι κορυφαίοι της Zenit κι απόψε. Απ’ τους φιλοξενούμενους ο Lorenzo Brown είχε 25 πόντους και 3 κλεψίματα, ενώ ο Mario Hezonja έμεινε στους 13 πόντους με 5/14 σουτ, έχοντας μαζί και 8 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 60-47, 76-67.