Τη 2η ήττα της σε 4 ματς στο μπασκετικό πρωτάθλημα του Καναδά γνώρισε τα ξημερώματα του Σαββάτου (4/6) η Alliance του Γάιου Σκορδίλη, η οποία ηττήθηκε μάλλον εύκολα από τους Niagara River Lions με 62-87 εκτός έδρας.

Από πλευράς του, ο πρώην άσος του Ηρακλή δεν ήταν ιδιαίτερα θετικός, αφού έμεινε στους 4 πόντους με 4 σουτ (2-4 σουτ), τα 2 ριμπάουντ και τα 2 αθροιστικά κλεψίματα και τάπες -την ίδια στιγμή που υπέπεσε σε 2 λάθη αλλά και σε 3 φάουλ στα 12 περίπου λεπτά που πάτησε στο παρκέ…
Πλέον, σε 4 ματς μετράει 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ ανά 16 λεπτά παρουσίας, με τον έμπειρο «ψηλό» να μη μπορεί να κάνει τίποτα για να βοηθήσει το απίστευτο ντεφορμάρισμα της ομάδας του στην 3η περίοδο, όταν δηλαδή χάρις σε ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 29-12 (2-18 σουτ, 2-11 τρίποντα, 5 λάθη η Alliance σ’ αυτό το διάστημα) η κατάσταση ξέφυγε για τα καλά…

Ταυτόχρονα δε, αξίζει να αναφερθεί και το γεγονός πως στο εν λόγω παιχνίδι συμμετείχε και ο γιος του Antonio Davis, Antonio Davis Jr., που είχε περάσει πέρυσι και από τη χώρα μας και το Μεσολόγγι (3 πόντοι, 2 ριμπάουντ σε 8 ματς), ο οποίος όχι απλά κέρδισε αυτήν την… ελληνική μονομαχία αλλά ήταν και ο κορυφαίος των Lions με 15 πόντους (6-10 σουτ, 1-2 τρίποντα, 2-2 βολές), 11 ριμπάουντ και 2 τάπες σε 31 λεπτά παρουσίας -διάστημα κατά το οποίο έκανε καλύτερη την ομάδα του κατά 31 πόντους στο +/-!

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 41-36, 70-48, 87-62

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.