Έπειτα από απουσία τεσσάρων ετών λόγω της πανδημίας, το Παγκόσμιο Κύπελλο Παίδων διοργανώθηκε εκ νέου. Η Μάλαγα φιλοξένησε από τις 2 έως τις 10 Ιουλίου το 6ο Παγκόσμιο Κύπελλο U17, μία διοργάνωση που μας υπενθύμισε ένα πράγμα: Όσο μικρότερες είναι οι ηλικίες, τόσο μεγαλύτερη είναι η κυριαρχία των Αμερικανών.

Οι ΗΠΑ ζορίστηκαν για πάνω από 26-27 λεπτά από τη διοργανώτρια Ισπανία, τις άμυνες ζώνης της και την ικανότητα της “φούρια ρόχα” να διασπά το εξοντωτικό zone press των παιδιών του Sharman White. Στο τέλος, πάντως, υπέκυψε και αυτή στην υπέρτερη αθλητικότητα και το ταλέντο των Αμερικανών. Όπως ακριβώς έκαναν δηλαδή και οι προηγούμενοι 43 αντίπαλοί της στο συγκεκριμένο θεσμό!

ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΡΕΚΟΡ: 44-0 ΜΕ 40,2 ΠΟΝΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ Μ.Ο.!

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Παίδων άρχισε να διεξάγεται το 2010 (αντικαθιστώντας το Παγκόσμιο Νέων) και οι ΗΠΑ όχι μόνο δεν έχουν χάσει το χρυσό μετάλλιο και στις έξι διοργανώσεις, αγνοούν ακόμα και την ήττα! Στη Μάλαγα ανέβασαν το συνολικό ρεκόρ τους στο 44-0 και έχουν κερδίσει τους αγώνες με συνολική διαφορά 1770 πόντων, ήτοι 40,2 κατά μέσο όρο.

Η φετινή ομάδα τελείωσε τις υποχρεώσεις της με ρεκόρ 7-0 και διαφορά 39,6 πόντων ανά αγώνα, επίδοση που δεν είναι παρά η 3η μεγαλύτερη σε Παγκόσμιο Κύπελλο U17. Η ομάδα που κέρδισε τους αγώνες της με τη μεγαλύτερη διαφορά ήταν αυτή του 2018: +50,9! Οι ΗΠΑ είχαν διαλύσει τότε τους αντιπάλους τους με διαφορές 32 έως 78 πόντων, έχοντας στο ρόστερ τους επτά εν ενεργεία παίκτες του ΝΒΑ: Isaac Okoro, Jalen Suggs, Scott Barnes, Evan Mobley, Isaiah Stewart II, Vernon Carey Jr. και φυσικά τον MVP του τουρνουά, Jalen Green.

• 2022: 7-0 (39,571)

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ισπανία έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε ένα ημίχρονο με το προβάδισμα απέναντι στους Αμερικανούς. Ακόμα και η Αυστραλία του 2014, όταν είχε ηττηθεί στον τελικό με 99-92, τη μικρότερη διαφορά που έχει καταγραφεί σε αγώνα των ΗΠΑ, είχε προηγηθεί για τελευταία φορά στο 10ο λεπτό.

Για την ιστορία, η Ελλάδα είναι η ομάδα που έχει ηττηθεί με τη δεύτερη μικρότερη διαφορά από τις ΗΠΑ. Ο λόγος γίνεται για τον αγώνα του 2014 στο Ντουμπάι, όπου η Εθνική των Χαραλαμπόπουλου, Παπαγιάννη, Μουράτου, Δίπλαρου, Φλιώνη και των άλλων παιδιών του Δημήτρη Παπανικολάου, είχε ηττηθεί τότε με 83-73 από την παρέα του Jayson Tatum.