Για ένα 7λεπτο «πάλεψε» ο Προμηθέας, ωστόσο η ανώτερη απόψε Cedevita πήρε μια εύκολη νίκη στην Πάτρα με 67-88.

Ο Προμηθέας μπήκε σχετικά καλά στο παιχνίδι και μέχρι και τα πρώτα 7′ ήταν ανταγωνιστικός. Από ‘κει και πέρα όμως, η Cedevita κατάφερε να «κλείσει» την περίοδο στο +14 (15-29), με τα 2 τρίποντα των Dragic και Pullen να την απομακρύνουν απ’ τους γηπεδούχους.

Στη 2η περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 21 πόντους (18-39), με τους Πατρινούς ν’ αντιδρούν και να τη ρίχνουν στους 14 (29-43), σε ένα διάστημα που έπαιξε μεγάλο ρόλο η παρουσία του Θανάση Μπαζίνα στο παρκέ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στ’ αποδυτήρια προηγούμενοι με 17 (31-48).

H 3η περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη σε σχέση με τις προηγούμενες δύο και ο Προμηθέας παρουσίασε συνολικά καλύτερο πρόσωπο. Αν και στο ξεκίνημά της η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 26 (34-60), η πατρινή ομάδα βρήκε τρόπο να τη «ροκανίσει» στους 15 μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (51-66).

Στην 4η και τελευταία περίοδο η κούραση έπαιξε τον ρόλο της στους γηπεδούχους. Η Cedevita ξέφυγε με 20 ξανά (55-75) και από ‘κει και πέρα το παιχνίδι πήρε μια πιο… ελεύθερη μορφή με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την κατάσταση όπως διαμορφώθηκε. Κάπως έτσι, οι Σλοβένοι πήραν το «ροζ φύλλο», ανεβαίνοντας προσωρινά στην 3η θέση του 2ου ομίλου. Από την άλλη, ο Προμηθέας παρέμεινε στην τελευταία θέση, «αποχαιρετώντας» το φετινό ευρωπαϊκό του ταξίδι όχι και με τις καλύτερες προδιαγραφές.

Διαιτητές: Panther, Trawicki, Boubert,

Δεκάλεπτα: 15-29, 31-48, 51-66, 67-88.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αρβανίτης): Simpson, Λάγιος 4, Βασιλείου, Μπαζίνας 11, Τανούλης 11, Grant 15, Gaddy 5, Πλώτας, Αγραβάνης 16, Ρογκαβόπουλος, Andric 2, Fasasi 3.

CEDEVITA OLIMPIJA (Golemac): Όγκαστ 13, Habot 2, Mulalic, Pullen 19, Ferrell 14, Muric 7, Omic 6, Dragic 7, Radovanovic 15, Ejim 2, Duscak 3, Scuka.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.