Το Μεξικό παρουσιάστηκε εξαιρετικό τα ξημερώματα της Τρίτης (30/11) κόντρα στις ΗΠΑ, την οποία και κέρδισε εν τέλει με 97-88, αναγκάζοντάς την στην πρώτη της ήττα στο πλαίσιο προκριματικής φάσης από το μακρινό πλέον Αύγουστο του 2019, όταν η Αργεντινή την είχε διασύρει με 75-114!

Στο ντέρμπι κορυφής λοιπόν του 4ου ομίλου της ζώνης της Αμερικής για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, οι Μεξικανοί αντίκρισαν τον Mendez- Valdez να κάνει το παιχνίδι της ζωής του και να τελειώνει τον αγώνα με 27 ολόκληρους πόντους (9-14 σουτ, 7-11 τρίποντα) αλλά και την τριάδα των Giron, Amigo και Stoll να είναι εξαιρετική με 55 πόντους και 21 ασίστ αθροιστικά -παρέα φυσικά με 10-21 τρίποντα, από όπου γενικά οι γηπεδούχοι πετούσαν… φωτιές με 17-35 (49%) αλλά και 6-10 στην 3η περίοδο όταν ανέτρεπαν σταδιακά το -12 των φιλοξενούμενων.

Για τους ηττημένους, που απαρτίζονται από μια μείξη πρώην παικτών του ΝΒΑ, ο κορυφαίος ήταν ο Isaiah Thomas με 21 πόντους (7-11 σουτ, 3-6 τρίποντα) και 10 ασίστ σε 25 αγωνιστικά λεπτά, ενώ οι πρώην στόχοι των Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, αντίστοιχα, Emmanuel Terry και Josh Gray, έμειναν στους 4 πόντους- 3 ριμπάουντ- 2 ασίστ και στον 1 πόντο- 1 ριμπάουντ- 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 48-57, 79-69, 97-88

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.