Η Άλμπα Βερολίνου επιβλήθηκε εκτός έδρας με 75-67 της Βούρζμπουργκ για την 5η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκανε το πρώτο “διπλό” της χρονιάς ζευγαρώνοντας της νίκες της στο πρωτάθλημα (έχει και μία ήττα και δύο παιχνίδια λιγότερα).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση (16-20 1η περίοδο) και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με 10 πόντους διαφορά (29-39). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Βούρζμπουργκ προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας το σκορ (53-60) αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν για τη νίκη και κράτησαν την πρωτοπορία, για το τελικό 75-67.

Για άλλο ένα παιχνίδι, κορυφαίος για την Άλμπα πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Ντέιβιντ Λόγκαν με 16 πόντους (3/6 δίπ., 2/8 τρίπ., 4/4 β.), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 34’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Λίβον Κένταλ (5ριμπ.) και ο Λίον Ραντόσεβιτς (5ριμπ.) με 11 πόντους αντίστοιχα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρίκι Χάρις με 15 πόντους (1/5 δίπ., 3/6 τρίπ., 4/4 β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Τζίμι ΜακΚίνεϊ με 11 πόντους.