Παρά τις απουσίες (Σλούκας, Ουντό) η Φενέρμπαχτσε δε συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στην Μπεσίκτας, νικώντας τη με το εμφατικό 91-76 εκτός έδρας για την όγδοη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, εξασφαλίζοντας μια διψήφια διαφορά ασφαλείας ήδη από το πρώτο ημίχρονο (43-54, 20′). Στη συνέχεια, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, κι έτσι μετά την εύκολη νίκη κόντρα στη Στρασμπούρ για την Ευρωλίγκα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε σε ένα εξίσου εύκολο θετικό αποτέλεσμα, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Μπεσίκτας στο πλαίσιο του τουρικού πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 19 πόντους, τον οποίο ακολούθησε ο Πέρο Άντιτς με 14.Από τη Μπεσίκτας, εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στο Eurocup, ξεχώρισε ο Ενολού με 14 πόντους.

Μετά το “διπλό” στο ΟΑΚΑ η Γαλατασαράι συνέχισε με εντός έδρας νίκη και στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Κονιασπόρ με 78-65. Πρώτος σκόρε των νικητών ήταν ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 25 πόντους(6/8 τρίπ.), με τον Στεφάν Λάσμε να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ο Κλέι Τάκερ σημειώσε 35 πόντους.

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα και η αντίπαλος του Άρη, Τραμπζονπόρ, που επικράτησε εκτός έδρας της Γεσιλγκίρεσουν με 62-69. Κούλιγκ, Κίνσεϊ και Τσαντάν είχαν από 13 πόντους για τους νικητές, με τον τελευταίο να “μαζεύει” και 10 ριμπάουντ. Απο πλευράς ηττημένων, ο Ντεϊβίντας πέτυχε 15 πόντους, ενώ ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ, Κρις Ουόρεν, στο ντεμπούτο του με την νέα του ομάδα είχε 9 πόντους και 4 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.