Την ήττα με 85-91 μέσα στην έδρα της από την Εστουδιάντες γνώρισε η Μπιλμπάο του Γιώργου Μπόγρη στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, με την Χιπουσκόια να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη, επικρατώντας εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια με 72-74.

Οι Βάσκοι παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με 66-58 στο 30′, κατέρρευσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 33 πόντους, φτάνοντας έτσι στο “διπλό” με 85-91, πανηγυρίζοντας έτσι την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χάιμε Φερνάντεθ με 26 πόντους, με τους Μπριθουέλα με Χερνανγκόμεζ να προσθέτουν από 12 και 11 πόντους. Παράλληλα, ο Χαβιέ Σαλγάδο με τις 5 ασίστ που “μοίρασε” ξεπέρασε τις 1500 στο ισπανικό πρωτάθλημα. Από πλευράς ηττημένων, Μουμπρού και Ερβέλ σημείωσαν από 15 πόντους, με τον Γίωργο Μπόγρη να μετρά 2 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε μετά από έντεκα αγώνες η Χιπουσκόα, επικρατώντας της Κανάριας με 72-74 σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση που κρίθηκε στο τέλος, χάρη σε καλάθι του Γιομπάρτ στα 2.9″ πριν από τη λήξη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντομπλάς με 14 πόντους, με τον Μίλμπουρν να προσθέτει άλλους 13. Από πλευράς ηττημένων, ο Τιμ Αμπρομάιτις πέτυχε 17 πόντους, με τον Νίκολάς Ριτσότι να τον ακολουθεί με 13.