Με νίκες συνέχισαν την 24η αγωνιστική η Ανατολού Εφές και η Μπεσίκτας. Η πρώτη, δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα εντός έδρας απέναντι στην Άνκαρα (85-67), ενώ η Μπεσίκτας δυσκολεύθηκε στην έδρα της προτελευταίας Αντάλια, αλλά τελικώς πήρε την νίκη, με 90-83. Στην θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι, στην η Μπεσίκτας.

Η Εφές κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (31-20 1η περίοδο), με τους φιλοξενούμενους να μένουν πίσω στο σκορ με 17 πόντους διαφορά, για το 47-30 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Άνκαρα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατάφερε να μειώσει, σε 57-53 ( περίοδο). Σε αυτό το σημείο, οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι… σοβαρεύτηκαν και με ένα επιμέρους σκορ, 28-14, έβαλαν τέλος σε όποια όνειρα είχαν οι φιλοξενούμενοι για νίκη (85-67).

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σιπ με 21 πόντους (9/11 δίπ., 1/3 τρίπ.) και 2 ριμπάουντ σε 28′ συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στανόγιεβιτς με 26 πόντους (8/12 δίπ.) και 5 ριμπάουντ σε 35′.

Στην άλλη αναμέτρηση, η Μπεσίκτας ξεκίνησε ιδανικά, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 15-22 στην περίοδο, πριν μειώσουν οι γηπεδούχοι, για το 36-39 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνέχεια στο σκορ και η περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1 πόντο (63-64)! Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ερμάν Κουντέρ, κατάφερε να αντισταθεί στην πίεση της Αντάλια και να πάρει το “διπλό”, που την κρατά σταθερά στην θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για την Μπεσίκτας, κορυφαίος του αγώνα ήταν Ασίκ με 20 πόντους (2/3 δίπ., 4/9 τρίπ., 4/4 β.), 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 30′ συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκολούμποβιτς πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 26 πόντους (10/19 δίπ.) και 10 ριμπάουντ σε 33′.

Η κατάταξη: Γαλατάσαραϊ 21-3, Αναντολού Εφές 20-4, Φενέρμπαχτσε 20-3*, Καρσίγιακα 18-6, Μπάνβιτ 19-4*, Μπεσίκτας 14-10, Άνκαρα 12-12, Τόφας 11-13, Ερντέμιρσπορ 9-15, Αλιάγκα 9-15, Γκαζιάντεπσπορ 9-15, Μερσίν 7-17, Τουρκ Τέλεκομ 7-17, Ελίν Εντιρνέ 6-18, Αντάλια 5-19, Χατσέτεπε 4-20.
* Η 24η αγωνιστική ολοκληρώνετε αύριο (01/04), με το ντέρμπι στην έδρα της Μπάνβιτ, όπου θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε.