Το «τρένο» της Μπάμπεργκ προς τον τίτλο συνεχίζει… ακάθεκτο, με τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα στο να κάνουν το 3-0 στην προημιτελική σειρά με την Ουλμ, χάρη στο τελικό 90-70. Οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίσταση, ουσιαστικά, μόνο στην πρώτη περίοδο με το σκορ στο 17-14, αλλά με επιμέρους σκορ 25-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα και ύστερα όλα έγιναν απλά.

Οι νικητές είχαν σε απίστευτη μέρα τον Στρέλνιεκς, ο οποίος είχε 28 πόντους, με 4/5 δίποντα και 4/5 τρίποντα, ενώ για τους φιλοξενούμενους Γκίντερ με 15 πόντους και 6 ασίστ και Κλίμπερν με 13 πόντους, ήταν αυτοί που ξεχώρισαν. Ο Ίαν Βουγιούκας, πέτυχε κόντρα στον… πρώην προπονητή του στην Ούνικς Καζάν, 9 πόντους με 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ σημείωσε και 3 ριμπάουντ, μία ασίστ,, δύο κλεψίματα και τρία λάθη.