Ο Νίκος Ζήσης «έκοβε και έραβε» το παιχνίδι της Μπάμπεργκ στα μέτρα της και η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έφτασε εύκολα στην νίκη με 72-91 επί της Μπρεμερχάβεν, σε εξ’ αναβολής αγώνα για το γερμανικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και δε… διαπραγματεύτηκαν την ανωτερότητά τους, προηγούμενοι από το πρώτο δεκάλεπτο με το «διπλό σκορ» του 12-24, για να «εκτοξεύσουν» τη διαφορά στο +23 στο τέλος του ημιχρόνου και να «καθαρίσουν» εκεί ουσιαστικά με την υπόθεση νίκης (33-56). Στο δεύτερο μέρος δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, φτάνοντας σε έναν «υγιεινό περίπατο».

Κάπως έτσι, βρίσκονται στην πρώτη θέση με δύο νίκες διαφορά από την Άλμπα Βερολίνου και την Μπάγερν Μονάχου, ύστερα από 17 ματς που σηματοδοτούν και τυπικά τη λήξη του πρώτου γύρου. Ο διεθνής γκαρντ βρισκόταν σε «οίστρο» και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπάμπεργκ με 20 πόντους (4/5 δ., 2/4 τρ., 6/6 β.), προσθέτοντας δύο ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε σχεδόν 22 λεπτά συμμετοχής. Ακολούθησε ο Χέκμαν με 15 πόντους, ενώ ο Τάις είχε 14. Από τους ηττημένους, κορυφαίος ήταν ο Σμιθ με 20 πόντους, τρία ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.