Την ευκαιρία να ξεχάσει την ήττα της απ’ τον Ολυμπιακό (82-71), είχε η Φενέρμπαχτσε, κερδίζοντας εκτός έδρας την Άνκαρα, με 92-74. Συνεχίζει να απογοητεύει η Μπεσίκτας γνωρίζοντας άλλη μία εντός έδρας ήττα (μεσοβδόμαδα είχε συντριβεί απ’ την Μακάμπι Τελ Αβιβ στην Τουρκία, 77-55), απ’ την Καρσίγιακα, 59-70.

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, ήταν απ’ το ξεκίνημα του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ (15-22 1περ., 37-51 ημ.). Έχοντας για άλλο ένα απόγευμα τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς σε εξαιρετική ημέρα, με 25 πόντους (3/4 δίπ., 5/8 τρίπ., 4/4 β.) σε 30′ συμμετοχής, έφτασε εύκολα στο επιβλητικό +18 (92-74), που την διατηρεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Άλλη μία εντός έδρας, ήττα για τους παίκτες του Ερμάν Κουντέρ. Η Μπεσίκτας συνεχίζει τα αρνητικά αποτελέσματα (6η ήττα στο πρωτάθλημα), αυτή τη φορά απέαντι στην πολύ Καρσίγιακα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προηγουνται στο πρώτο ημίχρονο, με 32-28.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο τέλος της 3ης περιόδου (45-49), κρατούσαν συνέχεια την πρωτοπορία στο σκορ (5-8 πόντους) και έφτασαν εύκολα στο σημαντικό διπλό (59-70), που τους κρατά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπένσον Τόμας με 16 πόντους, ενώ για την Μπεσίκτας μεγάλη εμφάνιση, χωρίς αντίκρυσμα, απ’ τον Σεχάτ Τσετίν, με 20 πόντους (2/2 δίπ., 4/8 τρίπ., 4/4 β.)

Η 17η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο, με την αναμέτρηση: Ανατολού Εφές – Χατσέτεπε (04/02)

Η κατάταξη: Φενέρμπαχτσε15-2, Μπάνβιτ 15-2, Καρσίγιακα 14-3, Γαλατάσαραϊ 14-3, Αναντολού Εφές 13-3*, Μπεσίκτας 11-6, Άνκαρα 9-8, Ερντέμιρσπορ 7-10, Τόφας 6-11, Αλιάγκα 6-11, Γκαζιάντεπσπορ 5-12, Μερσίν 5-12, Τουρκ Τέλεκομ 5-12, Ελίν Εντιρνέ 3-14, Αντάλια 3-14, Χατσέτεπε 3-13*