Την εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Λούκας Μαυροκεφαλίδης με 80-59 επί της Κάλεβ για την VTB League. Νίκη και για την ΤΣΣΚΑ απέναντι στην Ρίγα εντός έδρας με 83-75.

Απ’ την πρώτη θέση του Α’ ομίλου συνεχίζει εντυπωσιακά η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης του Λουκά Μαυροκεφαλίδη! Στο σημερινό παιχνίδι απέναντι στους Εσθονούς δεν συνάντησαν πρόβλημα, σε κανένα σημείο του αγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε 42-33 για να έρθει η τέταρτη περίοδος όπου με σπουδαία άμυνα ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 67-47, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση με 80-59.

Το ρεκόρ νικών 9-2 για την ομάδα του Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος για άλλη μία αναμέτρηση είχε πολύ καλή απόδοση με 13 πόντους (3/9δίπ., 1/1τρίπ., 4/4βολ.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Για το ντέρμπι στον Β’ όμιλο μεταξύ της επικεφαλής ΤΣΣΚΑ και της 3ης Ρίγα επικράτησαν οι Ρώσοι χωρίς να εντυπωσιάσουν. Το ημίχρονο βρήκε πίσω τους Λετονούς (σ.σ.: είχαν κερδίσει μεσοβδόμαδα την Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη για το Γιούροκαπ) με 45-36 και η ομάδα του Έτορε Μεσίνα συντήρησε έως το τέλος το προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη με 83-75.

Ο Κρστιτς με 21π. ήταν ο κορυφαίους για την ρωσική ομάδα, ενώ καλή απόδοση είχε και ο Θοδωρής Παπαλουκάς με 6 πόντους (2/2τρίπ., 1ριμπ., 2κλεψ. σε 14′)