Το πρώτο κύπελλο της ιστορίας της (ιδρύθηκε το 2007) πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα η Παρί Λεβαλουά, νικώντας δύσκολα στο τέλος την Ναντέρ, με 77-74. Μπορεί να τερμάτισε στην 12η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος και να μην κατάφερε να μπει στα φετινά πλέι οφ, αλλά όλοι στην ομάδα της Παρί θα θυμούνται αυτή τη χρονιά με χαρά και ικανοποίηση, κάνοντας… “σεφτέ” στα τρόπαια!

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ σε από το ξεκίνημα (19-14 1η περίοδος), πηγαίνοντας έως την ανάπαυλα με 10 πόντους διαφορά (39-29 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Ναντέρ μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, μειώνοντας, σε 56-49 ( περίοδο). Οι δύο ομάδες στο 4ο δεκάλεπτο, συμβάδιζαν στο σκορ με την Παρί να… σηκώνει τελικά το τρόπαιο, με το τελικό +3 (77-74).

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού ανακηρύχτηκε, ο Σον Μέι πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ, με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Καλός επίσης για την Παρί ο Κοξ, πετυχαίνοντας 18 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε, ο Λάιτι με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ.