Καθόλου επηρεασμένοι δεν φάνηκαν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα από την απώλεια του Πιτ Μάικλ, κάνοντας ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, αυτή τη φορά κόντρα στη Βαλένθια (94-62). Οι “Μπλαοουγκράνα” επιβεβαίωσαν σε άλλο ένα παιχνίδι αυτούς, που θεωρούν ότι είναι ίσως η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ευρώπη μαζί με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με 18 νίκες σε 27 παιχνίδια, έχοντας βλέψεις και για τη δεύτερη θέση, εκεί όπου βρίσκεται η Κάχα Λαμποράλ με 20 νίκες. Στην τέταρτη θέση, σε ισοβαθμία με τη Μπιλμπάο, έμεινε η Βαλένθια έχοντας ρεκόρ 16-11.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα είχε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα 4-5 πόντων, το οποίο και προσπαθούσε συνεχώς να αυξήσει, ώστε να έχει μία διαφορά ασφαλείας. Η Βαλένθια όμως έβρισκε τις λύσεις επιθετικά και δεν έχασε την επαφή της με το σκορ. Μάλιστα η Μπαρτσελόνα πέρασε και με 9 πόντους μπροστά με τρίποντο του Ουάλας, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Βαλένθια όμως και πάλι είχε τις απαντήσεις κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στους 6 (44-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο ποιος είδε τη Μπαρτσελόνα και δε τη φοβήθηκε. Οι παίκτες του Πασκουάλ χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά εξαιρετικού μπάσκετ ώστε να τελειώσουν το παιχνίδι πηγαίνοντας τη διαφορά στους 20 πόντους. Από κει και πέρα το παιχνίδι τελείωσε αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν αδύνατο να επιστρέψουν στον αγώνα για ακόμα μία φορά.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ναβάρο (10π, 5ας, 2ρ) και Τόμιτς (17π, 5ρ, 2ας), που επέστρεψαν, μετά την απουσία τους από το παιχνίδι της Ιταλίας κόντρα στη Σιένα, ενώ κι ο Λόρμπεκ (13π) ήταν στους διακριθέντες όσο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Από τους ηττημένους οι Ρίμπας (15π) και Ντούμπλιεβιτς (13π) πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι.

Η βαθμολογία σε 27 αγώνες:
Ρεάλ Μαδρίτης 25-2, Κάχα Λαμποράλ 20-7, Μπαρτσελόνα 18-9, Μπιλμπάο 16-11, Βαλένθια 16-11, Γκραν Κανάρια 15-12, Σαραγόσα 15-12, Ουνικάχα 14-13, Ομπραντόιρο 14-13, Μπανταλόνα 13-14, Εστουντιάντες 13-14, Μούρθια 11-16, Κανάριας 11-16, Βαγιαδολίδ 11-16, Καχασόλ 9-18, Φουενλαμπράδα 9-18, Λαγκούν Άρο 8-19, Μανρέσα 5-22.